100 najlepiej ocenianych zup na świecie. Polski przysmak na podium
Żurek uplasował się na podium wśród najlepiej ocenianych zup świata. To miła odmiana po przejściach z czerniną, która brylowała w dwóch niechlubnych rankingach: najgorszych zup i dań. Po tym kuble zimnej wody nadszedł czas na zbieranie laurów. Według zestawienia Taste Atlas aż siedem polskich zup znalazło się na liście 100 najlepszych na świecie.
15.04.2023 18:16
Taste Atlas to portal będący przewodnikiem turystycznym po tradycyjnych kuchniach, publikującym recenzje potraw i restauracji. Cyklicznie zamieszcza rankingi dotyczące m.in. najlepszych (i najgorszych) kuchni świata, restauracji i potraw. Rankingi te są tworzone na podstawie ocen użytkowników serwisu. Na niechlubnych pozycjach uplasowały się w nich polskie dania: czernina zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu najgorzej ocenianych zup. Na liście były też flaczki i śląska wodzionka.
Ranking 100 najlepiej ocenianych zup na świecie. Polski przysmak na czele stawki
Co napawające optymizmem, dużo lepiej wypadamy w zestawieniu stu najlepiej ocenianych zup świata. W tym rankingu pojawiło się aż siedem pozycji z Polski, w tym oczywiście rosół, a także kwaśnica oraz zupa borowikowa. Faworytem jednak okazał się... żurek, który Taste Atlas umieścił na wysokiej drugiej pozycji, tuż za tonkotsu ramen. Zwycięska zupa składa się z bogatego, tłustego bulionu wieprzowego, świeżego makaronu, jajek z miękkim żółtkiem i delikatnego boczku wieprzowego. Trzecia pozycja przypadła indyjskiej zupie z soczewicy.
Ponadto, w rankingu znalazły się zupa ziemniaczana (na 87. miejscu), kwaśnica (na 82. miejscu), rosół z kury (na 81. miejscu), barszcz czerwony czysty (na 53. miejscu), zupa borowikowa (na 52. miejscu) i rosół (na 39. miejscu).
Co na temat żurku piszą twórcy rankingu?
Gdzie serwują najlepszy żurek na świecie?
Sugerując się podpowiedziami portalu Taste Atlas, najlepszy na świecie żurek serwują w Krakowie, dokładniej w "Weselu", w jednej z knajp przy Rynku Głównym. Kolejny na liście jest "Stary Dom" w Warszawie, następnie "Krystynka wraca z Wiednia" w Katowicach, później plasuje się kolejna krakowska restauracja - "Chłopskie Jadło" i "Grota Zbójnicka" w Zielonej Górze.
Czernina. Najgorsza z najgorszych?
Na początku roku opublikowana została lista najgorzej ocenianych zup na świecie. W pierwszej dziesiątce znalazły się aż trzy potrawy z Polski, a czernina zajęła - niechlubne w tym przypadku - pierwsze miejsce. Pochodząca ze Śląska wodzionka uplasowała się na czwartym miejscu, a flaki - na ósmym. Przypomnijmy, że wodzionkę przyrządza się z czerstwego chleba, roztartego czosnku, czasem też cebuli i pietruszki, oraz tłuszczu zwierzęcego.
Czernina zaś to inaczej czarna polewka. Zupę robi się na bazie rosołu i krwi z kaczki, gęsi lub królika. Zaprawia się ją octem, podaje z kluskami lanymi lub makaronem, do czerniny daje się też suszone lub świeże owoce. Na Kaszubach czerninę podaje się w Boże Narodzenie - czernina kaszubska została wpisana na listę polskich produktów tradycyjnych.
Co więcej, nie na tym kończy się zła sława czerniny. Zupa ta znalazła się także w zestawieniu 100 najgorszych potraw świata, zajmując 11. miejsce. Tutaj konkurencję zdeklasowała rosyjska sałatka rybna z Jakucji o nazwie indigirka.
Zobacz także tradycyjny przepis na żurek na zakwasie: