NewsyEkologiczne talerze z otrębów. Jak powstają i kto je wymyślił?

Ekologiczne talerze z otrębów. Jak powstają i kto je wymyślił?

Jak powstają i kto wymyślił ekologiczne talerze z otrębów? Czy można je jeść? Zmywanie po posiłku to jedna z czynności, której nie lubimy najbardziej. Istnieje jednak innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie naszego problemu. W pełni jadalne talerze to światowy hit, którego twórcą jest Polak.

Ekologiczne talerze z otrębów. Jak powstają i kto je wymyślił?
Ewa

Kto wymyślił talerze z otrębów?

Ilość plastiku, który zalega na naszej planecie, jest po prostu zatrważająca. Unia Europejska wprowadziła już bezwzględny zakaz sprzedawania plastikowych naczyń. Od razu na rynku pojawiły się biodegradowalne zamienniki, które jednak spotkał się ze sporom krytykom, że są mało użyteczne.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie powstały wyjątkowe talerze. To, co je wyróżnia to fakt, że są w pełni jadalne! Kto wymyślił talerze z otrębów – tzw. jadalne talerze?

Na niecodzienny projekt wpadł Jerzy Wysocki, producent pszenicy i założycie firmy produkującej naczynia ze sprasowanych otrębów. Nie dość, że takie talerze są w pełni jadalne, to na dodatek niesamowicie ekologiczne! Wykorzystanie takich otrębów równa się zmniejszeniu odpadów.  Z tony sprasowanych otrębów, wytworzyć można prawie 10 tysięcy misek i talerzy

Talerze z otrębów (jadalne talerze). Ile czasu się rozkładają?

Korzystanie z takiego rozwiązania ma wiele zalet. Ile czasu rozkładają się talerze z otrębów? Przede wszystkim otrębowe talerze rozkładają się w niecałe 30 dni – porównując to z plastikowymi, które potrzebują do tego aż 500 lat, 30 dni to naprawdę wspaniały wynik. Nie wspominając już nawet o tym, że po jedzeniu otrębowy talerz możemy po prostu zjeść. Ot, taka dodatkowa korzyść.

Obraz

Talerze z otrębów (jadalne talerze). Jak powstają?

Proces powstawania talerzy z otrębów, czyli jak powstają jadalne talerze. Aby zmniejszyć ilość odpadów, Jerzy Wysocki podjął się licznych prób, które doprowadziły go do zmieszania otrębów z niewielką ilością wody. Po podgrzaniu takiej mieszanki otrzymujemy materiał na tyle plastyczny, że można uformować go w dowolne kształty, lecz na tyle mocny, aby zastąpić plastikowe czy nawet tradycyjne naczynia. Przy tworzeniu sztućców używa się otrębów pszennych oraz bio-tworzywa PLA. Co ważne, przy produkcji nie używa się żadnych substancji chemicznych, a ilość użytej wody jest niewielka.

W jakich krajach można kupić polskie talerze z otrębów? Produktami z podlaskiej firmy interesuje się wiele kontrahentów zza granicy – do tej pory firma z Zambrowa rozpoczęła współpracę z krajami europejskimi, produkty z otrębów są także dostępne w USA, Libanie czy Korei Południowej!

facebook.com/Biotrem
facebook.com/Biotrem

Talerze z otrębów lepsze niż talerze z papieru

Bez wątpienia naczynia powstałe w Zambrowie są ekologicznym zamiennikiem plastikowych talerzy, okazuje się, że mogą być nawet lepsze niż te, które do tej pory uważane były za najbardziej przyjazne środowisku, czyli papierowe tacki czy talerze. Polska firma rocznie jest w stanie wyprodukować blisko 15 milionów talerzy i misek, a zainteresowanie takimi wyrobami stale rośnie. Trzeba przyznać, że biodegradowalne naczynia to świetna alternatywa dla jednorazowych talerzy, których używa się podczas grilla czy pikników w plenerze.

Obraz

Wybrane dla Ciebie