NewsyTym zatruły się dzieci na kolonii w Bieszczadach. Sanepid wskazał źródło

Tym zatruły się dzieci na kolonii w Bieszczadach. Sanepid wskazał źródło

Zatrucie na kolonii/źródło: bzyxx/AdobeStock
Zatrucie na kolonii/źródło: bzyxx/AdobeStock
Marzena Pęcak
06.07.2023 15:00

Wraz z początkiem miesiąca w Bieszczadach rozpoczęła się kolonia, w której udział wzięło 29 osób. Niestety bardzo szybko wakacyjny wypoczynek musiał zostać przerwany. Aż 20 dzieci zaczęło wymiotować i mieć biegunkę, przez co musiało trafić do szpitala. Sanepid przeprowadził kontrolę i znamy jej wyniki.

Od kilku tygodni możemy cieszyć się wakacjami. Dla wielu osób jest to czas na naładowanie baterii, odpoczynek na łonie natury, bądź zwiedzanie i odkrywanie pięknych zakątków świata. Form wypoczynku i podróżowania jest cała masa, dlatego też każdy może bez problemu znaleźć coś dla siebie.

Nie inaczej jest również w przypadku dzieci, które wraz z końcem czerwca zakończyły kolejny etap swojej edukacji. Dlatego też zarówno lipiec, jak i sierpień to czas, kiedy najmłodsi wypoczywają m.in. na zorganizowanych koloniach. Nie inaczej jest i w tym roku. I nie ma się co dziwić, bo chyba każdy z nas ma świetne wspomnienia z takich wypadów. Wiele przygód i zawarcie przyjaźni na całe życie to tylko początek długiej listy bonusów.

Niestety na tego typu wyjazdach może dojść też do nieprzyjemnych incydentów. Takie wydarzenie miało miejsce w ostatnim czasie na południu naszego kraju, gdzie doszło do masowego zatrucia.

Obraz

Kolonia w Bieszczadach przerwana przez zatrucie — co się stało?

Przypomnijmy tylko, że w sobotę 1 lipca w Bieszczadach rozpoczął się turnus wakacyjny, w którym udział wzięło 29 osób. Wczasowicze przebywali w schronisku w Rudence. Niestety ich spokojny wypoczynek nie potrwał zbyt długo.

W nocy z poniedziałku na wtorek (tj. z 3 na 4 lipca) 20 dzieci zaczęło źle się czuć. U najmłodszych pojawiły się zarówno wymioty, jak i biegunka. Maluchy niezwłocznie przewieziono do szpitala do Leska. Mali pacjenci są w wieku od 7 do 13 lat.

Sprawą natychmiast zajął się sanepid. Wiadomo już co było przyczyną zatrucia.

Czym zatruły się dzieci?

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Ustrzykach Dolnych wydał oświadczenie dotyczące wyników, jakie zostały przeprowadzone w schronisku w Rudence. Wyniki zostały podane do publicznej wiadomości 5 lipca br. Jak się okazuje, w pobranych próbkach wody znaleziono bakterie grupy Coli oraz Escherichia Coli.

Jednocześnie miejscowy sanepid wydał komunikat, który informuje, że woda z badanego miejsca nie nadaje się zarówno spożycia, jak i użytku zewnętrznego. O sprawie został już poinformowany również odpowiedni kurator oświaty.

Niestety wakacyjny wypoczynek w tym przypadku zakończył się nieprzyjemnym zatruciem. Mamy nadzieję, że dzieci bardzo szybko wrócą do formy i będą mogły cieszyć się wakacjami bez zakłóceń. Oby takich sytuacji było jak najmniej!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także