PoradyW kuchni lub łazience pojawiła się rdza? Tanie warzywo w mig ją usunie

W kuchni lub łazience pojawiła się rdza? Tanie warzywo w mig ją usunie

Jak usunąć rdzę z kranu?
Jak usunąć rdzę z kranu?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

26.10.2023 15:13, aktual.: 17.01.2024 15:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zardzewiały, brudny kran nie wygląda zbyt dobrze. Jak więc pozbyć się uporczywej rdzy? Możesz zaopatrzyć się w drogie detergenty albo wypróbować równie skuteczny, jednak znacznie tańszy sposób. Potrzebujesz... pewnego warzywa.

Nawet w najczystszej kuchni czy łazience może pojawić się rdza. To w pełni naturalne zjawisko. Stal wchodzi w reakcję chemiczną z wodą i tlenem, sprawiając, że na powierzchni pojawia się charakterystyczny, pomarańczowy nalot. Wymaga to jak najszybszego wyczyszczenia, bowiem rdza rozprzestrzenia się bardzo szybko.

Jak pozbyć się rdzy z armatury? Można zrobić to na kilka różnych sposobów. Skupmy się jednak na najtańszym z nich, o którym mówi się zdecydowanie zbyt rzadko. Potrzebujesz zaledwie jednej rzeczy, a dokładniej warzywa. O jakie warzywo chodzi? Wyjaśniamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ekologiczne preparaty, które poradzą sobie z rdzą

Na armaturze pojawiła się rdza? Zanim kupisz drogie, chemiczne preparaty zapobiegające rdzewieniu, wypróbuj jeden z tych domowych, ekologicznych i co najważniejsze, tanich sposobów na rdzę. Cola, czyli najpopularniejszy napój na świecie bez problemu usunie rdzawy nalot. Wystarczy, że zwilżysz gąbkę napojem, a następnie, przetrzesz nią zardzewiałe miejsce. Dla lepszych efektów możesz polać je niewielką ilością coli. Pozostaw ją na powierzchni przez 15 minut. Po tym czasie spłucz colę wodą. Po rdzy nie powinno być już śladu.

Jeśli nie masz w domu coli, możesz wykorzystać też produkty takie jak sól, kwasek cytrynowy czy ocet. Wetrzyj jeden ze składników w zabrudzoną powierzchnię i pozostaw go na przynajmniej 15 minut. Po kwadransie zetrzyj składniki przy pomocy miękkiej, wilgotnej gąbki.

Wetrzyj to warzywo w zardzewiałą powierzchnię. Brud zniknie od ręki

Zlew to niejedynie miejsce, na którym może pojawić się rdza. Nalot lubi osadzać się na garnkach, zwłaszcza tych starszych czy sztućcach. Tutaj pomocny okaże się ziemniak, który pozbędzie się brzydkiego nalotu z garnka czy sztućców. Wystarczy, że przekroisz warzywo na pół, a następnie, potrzesz nim zardzewiałe miejsce. W ziemniaku znajduje się kwas szczawiowy, który rozpuści rdzę już w trakcie pocierania. Dla lepszych efektów, przed czyszczeniem, posyp ziemniaka sodą oczyszczona lub proszkiem do pieczenia.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także