PoradyWlej do torebki i umieść w niej palniki. Rano będą jak nowe

Wlej do torebki i umieść w niej palniki. Rano będą jak nowe

Amoniak pomoże usunąć burd z palników - Pyszności;Fot. Adobe Stock
Amoniak pomoże usunąć burd z palników - Pyszności;Fot. Adobe Stock

08.07.2023 13:16, aktual.: 08.07.2023 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tradycyjne sposoby mogą nie podołać, kiedy kuchenka gazowa i palniki pokryte są zapieczonym brudem i tłustymi plamami. Bez szorowania i większego wysiłku możesz pozbyć się uciążliwych zabrudzeń, stosując jeden produkt. To świetny pogromca tłuszczu i trudnych do usunięcia plam.

Pokryte zaschniętym brudem palniki trudno doprowadzić do porządku. Zabrudzenia często też zapychają małe przestrzenie w palnikach, a pod wpływem temperatury wydzielać się może z nich nieprzyjemny zapach. Ponadto, niezadbane mogą skrócić żywotność kuchenki. Warto więc na bieżąco pozbywać się wszelkich zabrudzeń.

Jak wyczyścić brudne palniki?

Myjki parowe czy płyn do mycia naczyń nie zawsze zdają egzamin. W przypadku zapieczonego brudu sprawdzi się jednak amoniak. Produkt ten świetnie radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami (z tego powodu wykorzystywany jest często do odtłuszczania powierzchni przed malowaniem). Amoniak można nabyć w sklepach gospodarczych. Najczęściej będzie krył się pod nazwą "woda amoniakalna".

Przed przystąpieniem do czyszczenia palników amoniakiem warto wiedzieć, że to produkt, którego nie wolno spożywać. Należy unikać też bezpośredniego kontaktu płynu z twarzą i dłońmi - to może spowodować podrażnienia. Warto zatem używać rękawiczek. Chcąc pozbyć się zaschniętego brudu z palników, przygotuj amoniak w płynie i woreczki, np. strunowe.

Obraz

Do każdego z woreczków włóż po jednym palniku i wlej niewielką ilość amoniaku - tyle, by płyn pokrył w całości palniki. Szczelnie zamknij torebki - tak, by ciecz nie wydostała się na zewnątrz i zostaw na noc. Po tym czasie wystarczy dokładnie opłukać palniki i osuszyć je ściereczką bądź ręcznikiem papierowym. Po takim zabiegu będą błyszczeć jak nowe.

Do czego wykorzystać amoniak?

Roztwór wody i amoniaku (w proporcjach zgodnych z zaleceniem producenta) pozwoli na skuteczne usunięcie tłuszczu nie tylko z planików, ale także blatów, płyt kuchennych czy okapów. Sprawdzi się również jako środek do czyszczenia mocno zabrudzonych piekarników i rusztu. Z pomocą amoniaku wyczyścimy również glazurę i pozbawimy ją ewentualnych śladów pleśni i wszelkich nalotów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także