PoradyWlej do czajnika zamiast octu czy kwasku. Kamień zniknie w kilka chwil

Wlej do czajnika zamiast octu czy kwasku. Kamień zniknie w kilka chwil

Coca-Cola pomoże usunąć kamień z czajnika - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Coca-Cola pomoże usunąć kamień z czajnika - Pyszności; Fot. Adobe Stock

18.06.2023 09:57, aktual.: 18.06.2023 10:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mimo że przeznaczona do picia, Coca-Cola ma również zastosowanie gospodarcze. Od dawna wiadomo, że doskonale radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami, doczekała się nawet miana "odrdzewiacza". Działanie to zawdzięcza kwasom, jakie stanowią jej skład. Te radzą sobie również z kamieniem, który osadza się na dnie i ściankach czajnika. Wypróbuj ten trik, a zapomnisz o patencie z octem!

W sprzątaniu lepiej od specjalistycznej chemii radzą sobie środki, które mało kto podejrzewałby o zdolności czyszczące. W kuchniach porządkowanych w duchu eko korzysta się z obierek ziemniaków, soku z cytryny, octu, sody oczyszczonej, a nawet torebek po herbacie. Żrąca chemia w wielu przypadkach jest tak naprawdę zbędna. Również jeśli chcemy wyczyścić czajnik z osadu. Wystarczy, że mamy w zanadrzu szklankę gazowanego napoju.

Jak odkamienić czajnik domowym sposobem? Użyj Coca-Coli

Osad gromadzący się w czajniku powstaje za sprawą twardej wody. Ta zwiera wapń i magnez, które podczas gotowania osadzają się na ściankach i dnie urządzenia. W zależności od tego, z jak bardzo twardą wodą mamy do czynienia, tak często musi być odkamieniany czajnik. Zwykle wystarczy zrobić to cztery razy do roku, jednakże w przypadku wody o wysokiej twardości, osad należy usuwać częściej, w razie potrzeby.

Z kamieniem w czajniku doskonale poradzi sobie Coca-Cola. Chcąc pozbyć się osadu, kamienia i żółtych zacieków, wystarczy wlać do czajnika szklankę napoju, zagotować go i odczekać kilka minut. Po tym czasie płyn należy wylać i opłukać czajnik. Coca-Coli warto użyć też do czyszczenia armatury kuchennej i łazienkowej, np. muszli klozetowej. Napój pomoże również pozbyć się kamienia z żelazka. Wystarczy, że namoczysz szmatkę lub myjkę w napoju i wyczyścisz zabrudzoną powierzchnię.

Cola sprawi, że twój czajnik będzie jak nowy - Pyszności; foto: Canva
Cola sprawi, że twój czajnik będzie jak nowy - Pyszności; foto: Canva

Coca-Cola do sprzątania? Pomoże z przypalonymi garnkami i rdzą

Coca-Cola może pomóc uporać się z wieloma zabrudzeniami i rdzą ze względu na obecność w jej składzie kwasu cytrynowego, kwasu węglowego i kwasu ortofosforowego. Ten ostatni używany jest między innymi do odkamieniania armatury w ciepłownictwie, także jako płyn do lutowania oraz do produkcji nawozów sztucznych. Kwas węgłowy zaś sprawdza się podczas czyszczenia toalet lub usuwania plam z tłuszczu z ubrań czy podjazdów.

Napojem wyczyścimy powierzchnie pokryte rdzą: od śrubek po wannę w łazience. Wystarczy potraktować je gazowanym napojem i odczekać godzinę lub dwie, a następnie wyszorować gąbką o twardej strukturze. Co więcej, Coca-Cola dobrze radzi sobie z myciem luster i szyb. Daje nawet efekt wysokiego połysku. To również środek, który sprawdzi się w walce z plamami tłuszczu, soków czy trawy, a nawet... przypalonymi garnkami. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także