NewsyCeny warzyw i owoców przyprawiają o zawrót głowy. Tak drogo już dawno nie było

Ceny warzyw i owoców przyprawiają o zawrót głowy. Tak drogo już dawno nie było

Ceny warzyw i owoców przyprawiają o zawrót głowy. Tak drogo już dawno nie było
Ewa

02.06.2021 13:55, aktual.: 18.09.2023 13:06

Warzywa i owoce to podstawa dobrej, zdrowej diety. Niestety, ich ceny czasami zwalają z nóg. Cena nie bierze się jednak znikąd.

Malinowe na wagę złota, fasolka dla wybranych

Po zimie każdy z nas czekał na pyszne, świeże warzywa. Ceny nowalijek niestety zbiły nas z nóg. Na bazarach zapłacimy nawet o 60% więcej, niż w zeszłym roku.

Pomidory malinowe ciężko znaleźć za mniej niż 10 zł/kg, a to już jest bardzo atrakcyjna cena. Pierwsze czereśnie to nawet 30 zł/kg, a fasolka szparagowa z ceną 40 zł/kg stała się dobrem niemal luksusowym.

I chociaż wraz z rozwojem warzywno-owocowego sezonu ceny będą malały, to kwoty na paragonach wciąż robią wrażenie.

Obraz

Tanie nie są również truskawki

Chociaż sezon na truskawki już rozpoczął, to ceny wciąż sięgają nawet 25 zł za kilogram. Duże sieci mogą pozwolić sobie na czasowe obniżki, niestety lokalne warzywniaki i małe sklepiki nie mają takiej możliwości. Przez to cena z supermarketu będzie dużo bardziej atrakcyjna niż z ryneczku.

Obraz

Przyczyn takiego stanu jest naprawdę wiele

Niskie temperatury nie sprzyjają rozwojowi roślin i niestety w tej kwestii dużo zrobić nie możemy. Rolnicy dogrzewają swoje pola, żeby cokolwiek wyhodować, jednak ilości plonów są znacząco niższe. Polskie pomidory malinowe są szczególnie wrażliwe na różnice temperatury, więc w tym roku pojawią się owoce wyhodowane jedynie pod osłonami.

Dodatkowym czynnikiem są rosnące koszty produkcji. Niższa jest również podaż, więc producenci zmuszeni są podnieść ceny, żeby nie być stratni.

Już niedługo będzie taniej

Eksperci przewidują, że już niedługo ceny spadną. Gdy zrobi się cieplej, to plony będą większe i ceny niższe. Mamy nadzieję, że stanie się tak już niedługo.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także