PoradyPolacy uwielbiają te owoce. Niewielu wie, jak ogromnym zagrożeniem mogą być

Polacy uwielbiają te owoce. Niewielu wie, jak ogromnym zagrożeniem mogą być

Zbieranie jagód - Pyszności; Foto Canva.com
Zbieranie jagód - Pyszności; Foto Canva.com
14.06.2023 09:25

Już za kilka dni rozpocznie się sezon na jagody. Są to owoce, które określa się mianem najzdrowszych na świecie. Pomimo tego, że są to owoce, które wyróżniają się najlepszym smakiem, to warto pamiętać o pewnych środkach ostrożności. Pomimo tego, że zbieranie jagód jest wielką przyjemnością, musisz wiedzieć, że obowiązują pewne zasady, o których wie niewiele osób.

Biorąc pod uwagę sezonowe owoce, należy podkreślić, że są one pełne witamin, składników odżywczych i wyróżniają się najlepszym smakiem. Dlatego też cieszą się aż taką popularnością. Do kategorii ulubionych owoców, na pewno należy zaliczyć jagody. To prawdziwy leśny skarb. Sezon na jagody rozpocznie się już pod koniec czerwca. Zanim jednak wyruszysz do lasu i zaczniesz zbierać te leśne owoce, to warto jest pamiętać o kilku istotnych kwestiach, dzięki którym zbieranie jagód będzie w pełni bezpieczne.

Jak powinno wyglądać zbieranie jagód?

Dla naszych przodków, las stanowił niezwykle ważne źródło pożywienia, które nigdy się nie wyczerpywało. Nawet dzisiaj, dla wielu ludzi wyprawa do lasu w poszukiwaniu jagód jest niezwykle atrakcyjnym sposobem na spędzenie letniego dnia. Pozwala ona na pełne cieszenie się dziką przyrodą, słuchanie dźwięków natury i rozkoszowanie się pięknym zapachem lasu. Sezon na jagody powinien rozpocząć się już w drugiej połowie czerwca, dlatego dobrze wiedzieć, jak powinno wyglądać właściwe zbieranie jagód.

Jagody leśne - Pyszności; Foto Canva.com
Jagody leśne - Pyszności; Foto Canva.com

Musisz pamiętać, że możesz je zbierać w każdym lesie, z wyłączeniem parków narodowych i rezerwatów przyrody. Zbieranie jagód powinno się odbywać ręcznie, bez użycia jakichkolwiek narzędzi, które mogą uszkodzić runo leśne. Borówka czarna, znana również jako jagoda, czernica, to gatunek występujący głównie w borach sosnowych i świerkowych, na obrzeżach lasu, torfowiskach oraz polanach, często tworząc rozległe połacie. Kwitnie od kwietnia do czerwca, a pierwsze owoce pojawiają się już w połowie czerwca, a niekiedy można je znaleźć nawet do końca września. Owoce te mają kulisty kształt, o średnicy 5-8 mm i silnie barwiący, ciemnoczerwony sok. Smaczne borówki są popularne w wielu przepisach kulinarnych i mają szerokie zastosowanie w lecznictwie.

Zbieranie jagód może być niebezpieczne - na co należy uważać?

Dlaczego zbieranie jagód może nieść pewne niebezpieczeństwo? Warto podkreślić, że nie samo zbieranie, ale spożywanie jagód bez ich wcześniejszego umycia może tu być zagrożeniem dla twojego organizmu. Osoby zbierające jagody powinny pamiętać, że przed spożyciem ważne jest dokładne umycie owoców. Brudne jagody mogą być źródłem niebezpiecznej choroby pasożytniczej, znanej jako bąblowica. Ta choroba jest wywoływana przez larwy tasiemców, które są przenoszone m.in. przez lisy, zanieczyszczające runo leśne swoimi odchodami.

Zbieranie jagód w lesie - Pyszności; Foto Canva.com
Zbieranie jagód w lesie - Pyszności; Foto Canva.com

Przed wyruszeniem do lasu należy również pamiętać o zagrożeniu ze strony kleszczy. Aby się przed nimi uchronić, ważne jest noszenie odpowiedniego stroju i korzystanie z różnego rodzaju środków odstraszających.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także