PoradyProsty patent na gorzkie ogórki. Przekazała mi go moja babcia

Prosty patent na gorzkie ogórki. Przekazała mi go moja babcia

Dlaczego ogórki są gorzkie - Pyszności; Foto Canva.com
Dlaczego ogórki są gorzkie - Pyszności; Foto Canva.com

12.10.2022 12:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, dlaczego ogórki są gorzkie tuż po obraniu? Pomimo tego, że wydają się świeże i trudno jest ocenić ich smak tuż przed obraniem, to istnieje kilka praktycznych sposobów, dzięki którym pozbędziemy się goryczy w trakcie ich przygotowania do spożycia.

Dlaczego ogórki są gorzkie?

Przygotowując mizerię, kanapkę lub surówkę z dodatkiem świeżego ogórka, z pewnością zdarzało Wam się trafić na takie ogórki, które są gorzkie w smaku. Skąd bierze się w nich wspomniana gorycz? Jest to zjawisko zupełnie normalne i jest to spowodowane obecnością substancji o nazwie kukurbitacyna. Jest to pewnego rodzaju system obronny ogórka dla szkodników, które go atakują w ogródku. Dla niektórych z nich te substancje są trujące, natomiast człowiek odczuwa jedynie kiepskie doznania smakowe, w tym rzecz jasna - gorycz.

Ogórki - Pyszności / Foto: Pixabay.com
Ogórki - Pyszności / Foto: Pixabay.com

Kukurbitacyny wytwarzane są w chwili, gdy warunki rozwoju rośliny nie sprzyjają. Zazwyczaj nie mamy możliwości, by codziennie doglądać rosnące ogórki w naszym ogródku. Na pierwszy rzut oka, wszystko wygląda ok, a same ogórki są duże i jędrne. Nie mamy też wpływu na smak, ale możemy temu zaradzić. Jeśli zastanawiasz się nad tym, dlaczego ogórki są gorzkie, to mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek. Dzięki nim docenisz ich smak, a każde przygotowanie potraw z ich wykorzystaniem, będzie tylko i wyłącznie - przyjemnością.

Co zrobić, by zapobiec goryczy w ogórkach?

Tajemnica smacznych ogórków tkwi w kilku praktycznych radach, dzięki którym nie będą gorzkie. Przede wszystkim pamiętaj, by ich obieranie rozpoczynać od jaśniejszej strony. W przeciwnym razie rozprowadzimy gorzki smak po całym ogórku. Dobrym rozwiązaniem będzie tu również płukanie noża lub obieraczki po każdym przeciągnięciu po ogórku. Co prawda, tego typu rozwiązanie wymaga czasu i cierpliwości, ale na pewno daje najlepszy efekt i już więcej nie będziecie się zastanawiać nad tym, dlaczego ogórki są gorzkie.

Obieranie ogórków - Pyszności; Foto Canva.com
Obieranie ogórków - Pyszności; Foto Canva.com

Dobrze będzie zadbać również o odpowiednie warunki uprawy naszych warzyw, z których później przygotujemy wspaniałe potrawy. Pamiętaj, że gleba musi być dobrze nawodniona, a temperatura otoczenia odpowiednia zarówno w dniu, jak i w nocy. Nie pozbędziemy się w pełni gorzkiego smaku, ale na pewno w znaczący sposób ograniczymy powstanie kukurbitacyny, która pojawia się w przypadku niekorzystnych warunków. Warto też wybrać takie nasiona ogórków w sklepie ogrodniczym, które mają wyeliminowany gen, który odpowiada za gorzknienie.

Te najsmaczniejsze ogórki możesz zamarynować na różny sposób. Zobacz przepis na ogórki w zalewie gyros na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także