PrzepisPopijasz śniadanie i desery kawą? Lepiej szybko pozbądź się tego nawyku

Popijasz śniadanie i desery kawą? Lepiej szybko pozbądź się tego nawyku

Popijasz śniadanie i desery kawą? Lepiej szybko pozbądź się tego nawyku
Paulina
20.07.2022 15:42

Picie kawy to dla wielu z nas pierwsza czynność tuż po przebudzeniu. Niektórzy piją „małą czarną”, inni natomiast nie wyobrażają sobie kawy bez dodatku mleka. Często w pośpiechu popijamy śniadanie właśnie kawą, nie wiedząc, że to nie najlepszy pomysł. Czemu? Wszystko wyjaśniamy w tym artykule.

Dlaczego nie powinniśmy popijać posiłków kawą?

Osłabienie, brak energii, wypadanie włosów i przewlekłe zmęczenie, to tylko część objawów, jakimi charakteryzuje się anemia.Często przy takich objawach ratujemy się kawą, a ona może narobić nam więcej szkód niż pożytku. Mamy jej różne rodzaje m.in. anemie z niedoboru kwasu foliowego, witaminy B12 czy żelaza. Ten ostatni pierwiastek jest bardzo ważny i często wielu z nas bardzo musi o niego ,,walczyć'' by dobrze się wchłaniał. Tutaj picie kawy może nam mocno przeszkodzić. Jak to możliwe? Już tłumaczymy. 

Obraz

Posiłki bogate w żelazo

Kawa to napój, który zawiera związki, które hamują wchłanianie żelaza z posiłku, czasami nawet o 90%. Jeśli napój zostanie spożyty bezpośrednio po nim. Mamy na obiad kawałek mięsa, kasze i sałatek, to wypicie kawy od razu po zakończonym obiedzie spowoduje, że żelazo które tam było, się nam nie przyswoi, a anemia będzie się pogłębiać. Natomiast możemy temu zaradzić.

Obraz

Kawą cieszmy się 1-2 h po posiłku

Wypicie kawy w odstępie minimum godziny nie wpłynie negatywnie na wchłanianie żelaza i ten pierwiastek bez problemu nam się przyswoi. To samo tyczy się herbaty. Nie podajemy jej do posiłku. Jeśli chcemy, żeby jak najwięcej żelaza się wchłonęło, wypijmy do obiadu lub innego posiłku sok pomarańczowy, lub dodajmy źródła wit. C z innego produktu. To właśnie ta witamina poprawia wchłanianie tego pierwiastka.

Obraz

Nie łącz kawy z lekami

Posiadając całą apteczkę przepisanych leków i stosując się skrupulatnie do wszelkich zaleceń lekarza, często nie przywiązujemy uwagi, bo wydawać by się mogło trywialnego aspektu, czyli do tego, czym należy, a czym nie wolno popijać leków. Jeśli chcemy, żeby substancje które się tam znajduje, dobrze się wchłonęły i lek był skuteczny, nie popijajmy go kawą! Najlepszym wyborem w tym przypadku będzie woda.

Godzinę po posiłku przygotuj w ramach deseru naszą pyszna kawę, oto przepis: 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także