PoradyTe grzyby to skarbnica smaku i zdrowia, lecz większość o nich nie pamięta. To duży błąd

Te grzyby to skarbnica smaku i zdrowia, lecz większość o nich nie pamięta. To duży błąd

Dlaczego warto jeść rydze? - Pyszności; Foto: Canva
Dlaczego warto jeść rydze? - Pyszności; Foto: Canva
11.10.2022 17:14

Dlaczego warto jeść rydze? Odpowiedź na tak postawione pytanie, na pewno będzie złożona. I pomimo tego, że są to mniej popularne grzyby, to wyróżniają się smakiem i są bogate w wiele cennych wartości odżywczych. Poznajmy najważniejsze atuty, związane ze spożywaniem tych grzybów.

Gdzie występują rydze i jak je rozpoznać?

Sezon grzybowy w pełni. Lasy w Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie. Ma to ścisły związek z prawdziwym wysypem grzybów w całym kraju. Można je znaleźć na każdym kroku, a w naszych koszykach najczęściej lądują borowiki, podgrzybki, maślaki, czy kozaki. Nieco rzadziej znajdujemy rydze. Jest to na pewno nieco zapomniany grzyb, ale bogaty w wiele wartości odżywczych i co ważne - wyróżnia się niepowtarzalnym smakiem. Jeśli dalej zastanawiasz się nad tym, dlaczego warto jeść rydze, to służymy podpowiedzią!

Rydze - Pyszności; Foto: Canva.com
Rydze - Pyszności; Foto: Canva.com

W opinii wielu grzybiarzy, rydze należy zaliczyć do kategorii tych najsmaczniejszych grzybów. Smażymy je, marynujemy lub dusimy. Najczęściej występują w lasach iglastych i lasach liściastych. Idealnie czują się na piaszczystych terenach i nasłonecznionych miejscach, na granicach lasów. Grzyby te wyróżniają się czerwoną lub pomarańczową barwą kapelusza, którego średnica nie przekracza 10 cm. Swoim kształtem może przypominać lej, a spód kapelusza jest pomarańczowy, z gęsto rozmieszczonymi blaszkami. Grubość rydza to 2 cm, a trzon ma 5 cm wysokości.

Niezwykły smak i wiele wartości odżywczych - czyli dlaczego warto jeść rydze?

Znamy je z lektury "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Pomimo tego, że sporo osób o nich zapomniało, to zachwycają smakiem i wieloma cennymi wartościami odżywczymi. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B, a także A, C, D i E. Do niezwykle ważnych minerałów, należy zaliczyć fluor, cynk, fosfor, jod, magnez, potas, wapń, żelazo i mangan. Oznacza to, że rydze korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy, wspomagają trawienie, redukują stres i poprawiają wygląd skóry. Witamina D, która również się w nich znajduje, chroni przed osteoporozą i wzmacnia nasze kości.

Grzyby - Pyszności
Grzyby - Pyszności

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego warto jeść rydze, to gwarantujemy, że ich smak Cię zachwyci. Przygotujemy z nich wiele wspaniałych dań z grzybów. Są to zarówno rydze smażone, a także te w wersji marynowanej. Znajdziemy naprawdę wiele przepisów na rydze, z których przygotowuje się pyszne zupy, sosy, czy grzyby w wersji duszonej. Pamiętaj, że nie można ich suszyć, ale za to idealnie nadadzą się do mrożenia. Za te najpyszniejsze uważa się rydze smażone na maśle, prosto z patelni. Czy podzielasz to zdanie?

Grzyby można przyrządzić na wiele sposobów. Zobacz na naszym kanale YouTube, jak to zrobić w 3 odsłonach:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także