InspiracjePamiętasz dzbanek ze zdjęcia? Nie każdy zna jego sekretne funkcje

Pamiętasz dzbanek ze zdjęcia? Nie każdy zna jego sekretne funkcje

Kanka na mleko - Pyszności; Foto Canva.com
Kanka na mleko - Pyszności; Foto Canva.com
Ewa
30.03.2022 14:55, aktualizacja: 04.04.2022 20:43

Kanka na mleko kojarzy mi się przede wszystkim z wakacjami na wsi u mojej prababci. Każdy sąsiad miał ją w swoim domu.

Kanka na mleko – co to takiego? Czym jest?

Kiedyś element obowiązkowy, dzisiaj mało kto już o niej pamięta, a mało które dziecko będzie umieć powiedzieć, do czego to służy. Czym jest kanka na mleko? Co to takiego?

Przed laty, zakłady mleczarskie i gospodarstwa mleczne sprzedawały świeże mleko, prosto od krowy, okolicznym mieszkańcom. Do kanki mieściło się zwykle 2 do 5 litrów mleka, co wystarczało zwykle dla całej rodziny. Najczęściej wysyłano po odbiór nabiału dzieci, obecnie młodsze pokolenie nie zna tego naczynia.

Obraz

Kanka na mleko – zalety

Kanki na mleko były doskonale szczelne. Nawet wesołe machanie nie powodowało rozlewania płynu, więc bez problemu po mleko można było wysłać dzieci ;). Z czego zrobiona była kanka na mleko? Wykonana była ze stali nierdzewnej i służyła wiele lat. Teraz znalezienie ich w sklepach jest raczej niemożliwe, a poszukiwania najlepiej zacząć od strychu lub spiżarni w domach naszych babć.

Jakie zalety ma kanka na mleko? Wielu producentów opakowań wielorazowych mogłoby się uczyć – kanki były niezawodne, szczelne, solidne i naprawdę wielorazowe. Jedna kanka potrafiła przetrwać nawet dziesiątki lat! Często puste kanki wystawiano przed dom. Tam czekały na wizytę mleczarza i wypełniały się po brzegi świeżym i pysznym mlekiem.

Obraz

Kanka na mleko – zastosowanie. Do czego jeszcze się nadaje?

Kanka znalazła także inne zastosowania. Sprawdzała się idealnie nie tylko do przechowywania mleka. Przenoszono w niej również sypkie produkty, zebrane z drzew owoce i nawet.... piwo. Niektórzy do dziś wspominają, że w drodze do domu zdarzyło się im spijać pianę, w tajemnicy przed rodzicami.

Kanka kojarzy mi się również z zimnym kompotem, który zanosiliśmy dziadkowi na pole, podczas pracy przy wykopkach.

Obraz

Pamiętasz jeszcze to naczynie?

Po latach sprawdza się również jako... wazon lub kwietnik. Drugie życie starych przedmiotów to coś, co lubimy.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także