NewsyKiedyś była w każdym domu. Dziś kosztuje krocie

Kiedyś była w każdym domu. Dziś kosztuje krocie

Kuchnia kaflowa - Pyszności
Kuchnia kaflowa - Pyszności
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne

31.10.2023 15:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Obowiązkowo zajmowała honorowe miejsce w kuchni. Nie tylko pozwała na gotowanie pysznych potraw dla całej rodziny, ale również dawała ciepło w chłodne wieczory. Kuchnia kaflowe odchodzi powoli do lamusa.

Trzymała ciepło, płyta pozwalała na podgrzanie wielu dań jednocześnie, a na dodatek była dość tania w utrzymaniu, bo za "paliwo" służyło drewno. Chociaż ciężko znaleźć ją w nowych domach, to na wsiach wciąż można spotkać kuchnię kaflową.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kuchnia kaflowa wraca do łask

Posiadacze kuchni kaflowej zgodzą się, że była ona prawdziwym sercem domu. Niektórzy mówią, że dawała nie tylko ciepło, ale również duszę i odpowiednią atmosferę. Po latach odeszła do lamusa, Polacy przerzucili się na inny rodzaj gotowania i grzania. Zmienić wszystko może inflacja i szalejąca drożyzna. Wysokie rachunki za prąd i ogrzewanie sprawiają, że coraz bardziej doceniamy rozwiązania sprzed lat.

- Dziś w restauracjach czy szkołach darmo szukać pieców i kaflowych kuchni, ale w domach jest ich coraz więcej. Wszystko przez inflację, podwyżki cen gazu i kryzys energetyczny - mówi Adam Tetelewski, zdun z okolic Kielc w rozmowie z TVP Kielce.

Kuchnia opalana drewnem - Pyszności
Kuchnia opalana drewnem - Pyszności© Canva

Problemem obecnie jest brak zdunów, czyli specjalistów w budowie i naprawie pieców. W Polsce jest ich zaledwie koło 200. Wymieranie zawodu spowodowane było przede wszystkim likwidacją pieców kaflowych. Nie było zleceń, więc trzeba było się przebranżowić. Masowa likwidacja pieców spowodowała też upadek kaflarni - znalezienie teraz kafli w dobrym stanie jest naprawdę trudne, a kupując nowe, trzeba liczyć się z dużym wydatkiem. Postawienie od nowa kuchni kaflowej to koszt sięgający minimum kilkunastu tysięcy złotych. Kafle do jej wykonania muszą być trwałe, mocne i solidne. To właśnie dzięki tym cechom służą przez wiele lat. Niektóre kuchnie mają specjalny schowek na drewno - nie dość, że jest pod ręką, to od razu jest podsuszane i w efekcie lepiej się pali.

Smak z dzieciństwa

Dla wielu osób potrawy gotowane na kuchni kaflowej miały w sobie wyjątkowy smak, którego nie da się powtórzyć. Ogromnym atutem było to, że dobra kuchnia utrzymywała temperaturę nawet przez 14 godzin. Duża powierzchnia grzania przydawała się w szczególności w czasie świąt, gdy ilość potraw była większa niż na co dzień.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także