NewsyLodówki społeczne - może korzystać każdy. Jest jednak jeden kluczowy warunek

Lodówki społeczne - może korzystać każdy. Jest jednak jeden kluczowy warunek

Lodówki społeczne - Pyszności/Instagram/Foodsharing Worcław
Lodówki społeczne - Pyszności/Instagram/Foodsharing Worcław
Ewa

08.01.2023 09:00, aktual.: 08.01.2023 11:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lodówki społeczne i jadłodzielnie są coraz popularniejsze w Polsce. Ich ideą jest niemarnowanie jedzenia i dzielenie się posiłkami. Jak to działa?

Zasada działania jest bardzo prosta

W wielu punktach w większych miastach stanęły lodówki społeczne, nazywane też "Jadłodzielniami". Na początku budziło to zdziwienie, jednak z czasem zastępował to pełen zrozumienia uśmiech. Takie lodówki to miejsce, do którego możesz odłożyć żywność, której nie jesteś już w stanie zjeść. Czasem zaszalejemy za bardzo na zakupach, domowe półki z przetworami pękają w szwach, a w garnkach jest tyle, że można wykarmić tym wojsko. Lodówki społeczne przychodzą z pomocą. Możesz tam zamieścić to, czego już nie chcesz, nie potrzebujesz, masz za dużo lub po prostu chcesz się tym podzielić. To świetna opcja również po imprezach i świętach, gdy niezjedzone jedzenie zalega nam w lodówce.

Lodówki społeczne dla wszystkich

Tak samo, jak każdy może dorzucić się do lodówki, tak każdy może z niej skorzystać. Nikt nie ocenia, nie wydaje bonów, nie sprawdza dochodów. Jesteś w trudnej sytuacji życiowej? Nagły wypadek spowodował dziurę w domowym budżecie? Jesteś głodny, potrzebujący, masz ciężki moment w życiu? Śmiało korzystaj z pomocy. Zanosisz swoje produkty i dostrzegłeś w środku coś, co przydałoby Ci się w domu? Bierz! Nikt nie ocenia.

Walka z marnowaniem żywności

Takie lodówki nie są tylko doraźną pomocą dla osób potrzebujących. Liczba ton marnowanej żywności jest zatrważająca. Każdy, nawet najmniejszy sposób walki z tym, jest godny pochwały. Wprowadzenie inicjatywy takich lodówek socjalnych pozwala na niemarnowanie żywności. Zawsze będziemy wspierać i mówić głośno o takich inicjatywach.

Obowiązują pewne zasady

Niestety, zdarzało się, że takie lodówki padały łupem okolicznych zbieraczy złomu. Jednak coraz mniej jest doniesień o dewastacji i niszczeniu sprzętu. Przed zaniesieniem jedzenia pamiętaj o tym, żeby odpowiednio je zabezpieczyć. Zawiń w folię, siatkę, papier. Podpisz również zawartość. Chociaż owoce i warzywa są dość wymowne, to czasami zawartość pojemników i słoików może budzić wątpliwości. Przede wszystkim, to nie jest śmietnik. Nie wynoś produktów zepsutych i takich, którym skończył się termin ważności. To po prostu niekulturalne i niegrzeczne. Korzystałeś kiedyś z lodówek? Przepis na domowy smalec znajdziesz na naszym kanale YouTube https://www.youtube.com/watch?v=pGPwWUJRTHc

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także