PoradyMało kto dodaje ten składnik do rosołu. To duży błąd

Mało kto dodaje ten składnik do rosołu. To duży błąd

Nietypowy składnik rosołu - Pyszności; foto: Canva oraz GettyImages
Nietypowy składnik rosołu - Pyszności; foto: Canva oraz GettyImages
05.03.2023 10:03

Wystarczy jeden nietypowy składnik rosołu, by bulion nabrał niepowtarzalnego aromatu. Robiły tak nasze babcie, dziś ten produkt podczas przygotowania zupy jest zwykle pomijany. A szkoda, bo warto. 

Powiedzmy sobie szczerze: w każdym gospodarstwie rosół przygotowuje się w nieco inny sposób. Doświadczone gospodynie wiedzą, jak to zrobić i za nic w świecie nie odeszłyby od przekazywanego z pokolenia na pokolenie w ich rodzinie przepisu. Jeśli receptura ta zakłada użycie kapusty włoskiej, o której będzie traktował ten artykuł, rzeczywiście ciężko jest już zmienić rosół na lepszy. Chyba że za pomocą... pomidora?

Nietypowy składnik rosołu

Nietypowy składnik rosołu - Pyszności; foto: Canva
Nietypowy składnik rosołu - Pyszności; foto: Canva

Dodawanie kapusty do rosołu to sposób jeszcze nie zapomniany, ale już temu bliski. Tę metodę stosuje się do tej pory przede wszystkim w Wielkopolsce. Zdania internautów są podzielone: niektórzy uważają ten składnik za totalną bzdurę, inni: za absolutny "must have" rosołu.

Co zawdzięczamy kapuście włoskiej w gotującej się zupie? Przede wszystkim nadanie jej ciekawego, orzechowego aromatu. Niektórzy twierdzą, że kapusta dodaje również chrzanowego posmaku rosołowi. Odmianę włoską tego warzywa używa się dlatego, że charakteryzują ją nieco bardziej subtelny zapach, który jedynie "doda" rosołowi, a nie "przyćmi" go.

Nietypowy składnik rosołu - Pyszności; foto: Canva
Nietypowy składnik rosołu - Pyszności; foto: Canva

Kapusta włoska to też zdrowie

Ten nietypowy składnik rosołu odpowiada za coś jeszcze: nadaje zupie wyjątkowych, prozdrowotnych właściwości.

Trzeba przyznać, że ze świecą szukać w naturze równie zdrowych produktów, co kapusta włoska. Zawiera mnóstwo witamin i minerałów, a przede wszystkim jest bogata w antyoksydanty. Te silne substancje roślinne działają przeciwzapalnie i chronią przed negatywnym wpływem wolnym rodników.

To wszystko, można by rzec, doskonale łączy się z i tak już utrwalonym wizerunkiem rosołu jako zupy na każdą dolegliwość. Katar, przeziębienie, a może syndrom dnia poprzedniego? Odpowiedź jest jasna: rosół. A nietypowy składnik w postaci kapusty włoskiej sprawi, że to rozwiązanie nabierze jeszcze więcej sensu.

A poniżej łatwy przepis na pyszne tortille z pieczarkami w wersji mini. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także