Zbieram z wigilijnego stołu i upycham w słoiku. Tak zrobiona ryba smakuje lepiej niż świeża
Odgrzewanie smażonych ryb to trudna sztuka. Z reguły są już przesuszone i brakuje im chrupkości. Dlatego od lat mam inny sposób na kawałki karpia, dorsza czy sandacza, która zostają z wigilijnej kolacji. Niektórzy twierdzą, że w takim wydaniu smakują nawet lepiej niż wprost z patelni.
Na wigilijną kolację bardzo często przygotowujemy smażone ryby. To szybki i prosty sposób na karpia, pstrąga czy dorsza. Wystarczy kawałki ryby doprawić do smaku, potem zanurzyć w lekkiej panierce, z samej mąki lub z dodatkiem bułki tartej i już można smażyć.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Lepsza niż na zimno
Z rybą, tka jak z każdym innym wigilijnym daniem, łatwo przesadzić. Chcemy, by wystarczyło dla każdego, najlepiej z dokładką. Czasami uważamy, że jeden gatunek ryby to za mało. W rezultacie zawsze kilka kawałków zostaje. U mnie też się to zdarza, choć staram się skrupulatnie przeliczać porcję na osobę. Zimna ryba w panierce nie jest smaczna, trudno ją też perfekcyjnie podgrzać. Co wtedy zrobić? Zalać ją octową zalewą.
Smak wakacji w Dębkach
Ryby w zalewie octowej to jeden z moich wakacyjnych przysmaków. Wracam co roku na to samo stoisku w Dębkach po słoik dorsza w zalewie z aromatyczną cebulą. Często kupuję też na zapas do domu, bo tak przygotowana ryba nadaje się do długiego przechowywania. Na Kaszubach robią ją doskonale i przepisy na zalewę przekazywane są z pokolenia na pokolenia. Jednak przekonałam się, że to wcale nie jest trudne.
Zadanie ułatwione
Aromatyczna zalewa nie tylko konserwuje rybę, przedłużając jej trwałość, ale także nadaje jej wyjątkowy smak. Do octowej zalewy można użyć różnych rodzajów ryb, ale szczególnie polecane są dorsz, leszcz czy szczupak. Sprawdzi się też karp, pstrąg i mintaj, które często goszczą na wigilijnych stołach. Pierwszy krok w przygotowaniu tej potrawy to pokrojenie ryby na małe porcje, obtoczenie ich w panierce i obsmażenie. W przypadku ryb, które zostają z kolacji świątecznej, mamy to już za sobą. Zostaje zagotowanie zalewy.
Gotowe po kilku dniach
Do przygotowania zalewy potrzebujesz tylko kilku składników. Na liście jest ocet 10 proc., cukier, sól, cebula, liście laurowe, ziele angielskie i pieprz. Potem wystarczy usmażone kawałki ryby ułożyć w słoikach i zalać przestudzoną zalewą. Tak przygotowane ryby trzeba odstawić w chłodne miejsce lub do lodówki, aby smaki się przegryzły. Będą gotowe już po kilku dniach.
Ryby w zalewie octowej
Składniki:
- ok. pół kg usmażonych kawałków ryb
Zalewa:
- 3 szklanki wody,
- połowa szklanki octu 10 proc.,
- 3 łyżki cukru,
- 1 łyżka soli,
- 1 cebula,
- 1-2 liście laurowe,
- kilka ziarenek czarnego pieprzu,
- kilka ziarenek ziela angielskiego.
Sposób przygotowania:
- Cebulę obierz, pokrój w cienkie plasterki.
- Do garnka wlej wodę, ocet, dodaj cukier i sól oraz przyprawy. Na koniec dorzuć cebulę.
- Zalewę zagotuj i gotuj jeszcze kilkanaście minut na małej mocy palnika, tak by cebula była miękka. Następnie ją wystudź.
- Kawałki ryby ułóż w dużym słoju lub słoikach i zalej zalewą. Zalewa powinna przykrywać rybę. Zakręć słoik lub słoiki i odstaw w chłodne miejsce na dwa dni.