NewsyNajczęściej podrabiany produkt na świecie, producenci prześcigają się w oszukiwaniu klientów. Sprawdź, co masz w szafce!

Najczęściej podrabiany produkt na świecie, producenci prześcigają się w oszukiwaniu klientów. Sprawdź, co masz w szafce!

Najczęściej podrabiany produkt na świecie. Sprawdź, co masz w szafce! - Pyszności; Foto: Canva.com
Najczęściej podrabiany produkt na świecie. Sprawdź, co masz w szafce! - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
15.08.2022 16:54

Czy wiesz, jaki jest najczęściej podrabiany produkt spożywczy? Według danych Food Fraud Database jest nim miód. Prawie każdy z nas ma go w swojej kuchni. Jednak, czy mamy akurat ten prawdziwy? Jak producenci fałszują miód? Poniżej zdradzamy więcej szczegółów.

Najczęściej podrabiany produkt

Miód - Pyszności; Foto: Canva.com
Miód - Pyszności; Foto: Canva.com

Niedawno brytyjski portal Daily Telegraph zdradził jaki jest najczęściej podrabiany produkt na świecie. Okazuje się, że jest nim miód. Informacja ta jest oparta na podstawie danych Food Fraud Database. 

W jaki sposób fałszuje się miód? Okazuje się, że jest kilka metod, dzięki którym można podrobić ten słodki produkt. Jedna z nich polega na tym, że producent dodaje do produktu dodatkowo syrop cukrowy oraz specjalne barwniki. Należy zaznaczyć, że jest to legalne - jednak producent powinien na etykiecie zamieścić informację na ten temat.

Poza tym, według Daily Telegraph niekiedy złej jakości produkt sprzedaje się po bardzo wysokiej cenie. Często producent reklamuje go jako określony rodzaj miodu. Jednak okazuje się, że stanowi on mieszankę wielu innych miodów o gorszej jakości.

Miód - skarbnica zdrowia

Pszczoła - Pyszności; Foto: Canva.com
Pszczoła - Pyszności; Foto: Canva.com

Prawdziwy miód odznacza się wspaniałym aromatem oraz wyjątkowym smakiem. Gdy próbujemy ten pyszny produkt, na początku czujemy wyraźny słodki smak. Jednak po chwili pojawia się charakterystyczny dla danego miodu posmak. Jeśli brakuje nam tego w naszym produkcie - najprawdopodobniej został on podrobiony. Warto zaznaczyć również, że prawdziwy miód z czasem krystalizuje. Jest to całkowicie naturalny proces.

Oprócz wyjątkowych walorów smakowych, miód odznacza się również rewelacyjnymi walorami zdrowotnymi. Wykazuje on właściwości przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowe. W związku z tym często spożywamy go podczas walki z przeziębieniem, czy grypą. Poza tym stanowi bogate źródło witamin z grupy A, B i C. Dodatkowo zawiera takie składniki mineralne jak potas, żelazo, fosfor, czy magnez.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować zapiekankę ziemniaczaną z szynką i serem krok po kroku. To wspaniały pomysł na obiad z ziemniakami. Przepis na to danie jest wyjątkowo prosty w wykonaniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także