PoradyNigdy nie jedz na kolację. Działają jak bomba z opóźnionym zapłonem

Nigdy nie jedz na kolację. Działają jak bomba z opóźnionym zapłonem

Orzeszki w przyprawach- Pyszności
Orzeszki w przyprawach- Pyszności
Źródło zdjęć: © Canva

25.09.2023 08:01, aktual.: 25.09.2023 08:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Coraz więcej Polaków narzeka na problemy z zasypianiem i niespokojny sen. Winnych jest za to wiele czynników, a jednym z nich może być to, co zjedliśmy przed pójściem do łóżka. Warto przyjrzeć się swojemu wieczornemu menu, aby uniknąć kłopotów.

Sen to bardzo ważny element każdego dnia. Pozwala odpocząć i zregenerować organizm, jednak coraz więcej osób narzeka na problemy z zasypianiem. Katherine Hall, ekspertka ds. snu z ponad 13-letnim doświadczeniem klinicznym, w rozmowie z „The Mirror” wyjaśniła, jakie mogą być przyczyny takiego stanu rzeczy i wskazała najgorsze produkty, po jakie sięgamy przed snem. Wprowadzenie prostych zmian w diecie może sprawić, że zasypianie stanie się prostsze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sen zaczyna się w kuchni

To, po co sięgasz do picia i do jedzenia przed pójściem spać bezpośrednio przekłada się później na jakość twojego snu. Boleśnie odczujesz to w dniach, gdy wieczór spędziłeś na słonych przekąskach podczas oglądania TV. Mowa tutaj o chipsach oraz solonych orzeszkach

Przekąski przed TV- Pyszności
Przekąski przed TV- Pyszności© Canva

Wszystkiem u winna jest sól. Polacy przekraczają zalecaną dawkę nagminnie, a w utrzymaniu odpowiedniego bilansu sodu nie pomagają również słone przekąski, które chętnie podajemy do wieczornego seansu filmowego czy sportowych emocji. Katherine Hall tłumaczy:

Posiłki bogate w sód powodują zatrzymanie płynów i podwyższone ciśnienie krwi, co utrudnia organizmowi całkowite wyłączenie się po zjedzeniu przekąsek, takich jak chipsy czy solone orzechy.

W rezultacie, zamiast cieszyć się głębokim snem i wypoczynkiem o wysokiej jakości, doświadczamy płytkiego zasypiania i nocnych przebudzeń. Nadmiar soli prowadzi także do częstszych wizyt w łazience w nocy, co z kolei zakłóca naturalny rytm snu i wymaga wstawania z łóżka. Rezygnowanie ze zdrowej, zbilansowanej kolacji na rzecz słonych przekąsek to błąd.

Co jeść na kolację?

Ekspertka podpowiada, że szybką i prostą alternatywą dla słonych przekąsek mogą być popularne i łatwo dostępne w sklepach banany.

Banany zawierają zarówno tryptofan, aminokwas odpowiedzialny za produkcję melatoniny, jak i magnez, środek rozluźniający. Obydwa sprzyjają relaksowi i zasypianiu, więc odłóż chipsy na bok i zjedz banana przed snem.

Chipsy - Pyszności
Chipsy - Pyszności© Canva

Kolacja powinna być lekkostrawna i niezbyt duża, aby nie obciążać na noc żołądka. Wieczorne rytuały dobrze wpłyną na jakoś snu, a tym samym na regenerację naszego organizmu. Chociaż zjedzenie raz na jakiś czas chipsów wieczorem nie zaszkodzi, warto pilnować, aby nie działo się to zbyt często.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także