NewsyPolacy masowo rezygnują z tych potraw wigilijnych. Powód jest wręcz załamujący, dotyczy każdego z nas

Polacy masowo rezygnują z tych potraw wigilijnych. Powód jest wręcz załamujący, dotyczy każdego z nas

Święta Bożego Narodzenia to jeden z momentów w przeciągu całego roku, kiedy to nasze stoły "uginają się" od wspaniałych pyszności. Jak nakazuje tradycja, na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Wszystko wskazuje na to, że liczba ta może być nieco mniejsza. Polacy oszczędzają na Wigilii, a wszystkiemu winna oczywiście - inflacja.

Polacy oszczędzają na Wigilii - Pyszności; Foto Canva.com
Polacy oszczędzają na Wigilii - Pyszności; Foto Canva.com

Polacy oszczędzają na Wigilii - w tym roku święta będą skromniejsze

Wzrost cen żywności, wysokie rachunki za prąd i gaz, a wszystkiemu winna inflacja. To właśnie z tych powodów, tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą nieco inne niż te, do których się przyzwyczailiśmy. Mówiąc "inne", mamy na myśli, że skromniejsze. Wzrost cen żywności spowodował, że niektóre produkty po prostu pominiemy podczas robienia zakupów i tym samym zrezygnujemy z przygotowania konkretnego dania. Ceny żywności w listopadzie wzrosły o 22,3%, a aż połowa Polaków rozważa rezygnację z jednej lub dwóch potraw z wigilijnego stołu.

Karp z dodatkiem piwa - Pyszności; foto: Canva
Karp z dodatkiem piwa - Pyszności; foto: Canva

Polacy oszczędzają na Wigilii i widać to w wielu polskich domach. Nie powinno nikogo dziwić to, że "w odstawkę" pójdzie ryba po grecku, karp, kompot z suszu, czy piernik. Z tradycyjnego karpia zamierza zrezygnować nawet 40% osób, a z ryby po grecku blisko 45%. Kompot z suszu i piernik nie pojawią się w 30% polskich domów. Ceny ryb obecnie są bardzo wysokie, a koszt karpia dochodzi do nawet 70 zł za kilogram. To na pewno zniechęca do zakupu tej ryby.

Ile wydamy podczas Świąt Bożego Narodzenia i jak nie dać się drożyźnie?

Drożyzna jest i nie przewiduje się, że się skończy w ciągu kilku tygodni. Dlatego Polacy oszczędzają na Wigilii. Nieco ponad 60% osób zgodnie potwierdza, że wydadzą tyle samo lub nawet więcej na żywność, niż na prezenty. Około 30% planuje przeznaczyć na zakupy spożywcze od 300 do 500 zł. Pocieszające w tym wszystkim jest jednak to, że blisko 70% osób, ze względu na ceny, będzie się starało dopilnować kwestii, aby wigilijne jedzenie nie znalazło się w koszu.

Wigilia - Pyszności; Foto Canva.com
Wigilia - Pyszności; Foto Canva.com

I w tym miejscu, dobrze jest wspomnieć o kwestii marnowania jedzenia. Czy wiesz, że pozostałe składniki możesz wykorzystać w różnorodny sposób? Dla przykładu, owoce z kompotu z suszu możesz dodać do ciasta, resztki ryby możesz wykorzystać do zapiekanki, a z czerstwego pieczywa zrobisz grzanki. Pamiętaj, by wędlina była zawinięta w papier - w ten sposób zachowa świeżość przez długi czas.

Na wigilijnym stole nie powinno zabraknąć makowca. Poznaj recepturę siostry Anastazji. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Wybrane dla Ciebie