PrzepisTradycyjna receptura na staropolski piernik jest najlepsza na świecie. Jeśli chcesz zdążyć, zrób go już teraz

Tradycyjna receptura na staropolski piernik jest najlepsza na świecie. Jeśli chcesz zdążyć, zrób go już teraz

Przepis na staropolski piernik - Pyszności; Foto Canva.com
Przepis na staropolski piernik - Pyszności; Foto Canva.com
17.11.2022 10:32

Z czym kojarzy się Boże Narodzenie? Z szałem zakupów, z choinką, prezentami i z... piernikiem. Pieczemy pyszne ciasteczka, którymi dekorujemy choinkę, jak i sięgamy po przepis na staropolski piernik. Jego smak kojarzy się ze świętami. Pamiętaj, że przygotowania tego ciasta, należy rozpocząć już teraz!

Przepis na staropolski piernik - długo leżakujące i wyjątkowe ciasto na Boże Narodzenie

Jeśli przystępujesz do przygotowania staropolskiego piernika, to musisz wiedzieć, że nie jest to ciasto, które przygotujesz w parę chwil. Tu potrzeba przynajmniej kilku tygodni leżakowania. Dlatego swoje przygotowania należy rozpocząć już teraz. Efekt? Na pewno będzie zadowalający i warty tak długiej pracy. Naturalne, korzenne aromaty, odpowiednio dobrane składniki i nadzienie, którym przełożysz piernik - wszystko to sprawi, że to ciasto będzie jedyne w swoim rodzaju. Poznaj przepis na staropolski piernik, który pochodzi z portalu kuchnia.wp.pl

Piernik - Pyszności
Piernik - Pyszności

Jak przygotować staropolski piernik na święta?

Sam proces może nie jest skomplikowany, ale na pewno pracochłonny. Możecie być jednak pewni tego, że ta tradycyjna receptura jest sprawdzona i będzie ją stosować co roku. Smak piernika będzie jedyny i wyjątkowy!

Składniki:

  • 500 g dowolnego miodu - najlepiej sprawdzi się akacjowy, lipowy lub gryczany
  • 250 g smalcu
  • 2 szklanki cukru trzcinowego
  • 1 kg mąki pszennej połączonej z żytnią
  • 2 torebki gotowej przyprawy do piernika
  • niewielka łyżeczka soli
  • 3 łyżeczki sody oczyszczonej
  • pół szklanki mleka
  • 3 jajka.

Sposób przygotowania:

Przepis na staropolski piernik sam w sobie jest prosty, jednak pamiętaj, że ciasto musi poleżakować przez około 4-6 tygodni. Dlatego należy rozpocząć jego przygotowanie już teraz, w listopadzie. Do rondelka wlewamy miód, dodajemy smalec i cukier. Wszystko podgrzewamy, cały czas mieszając, aż do całkowitego rozpuszczenia się. Gdy masa wystygnie, należy przelać ją do miski i dodać mieszankę mąki pszennej i żytniej, przyprawę do piernika i sól. Wszystko mieszamy. Następna w kolejności będzie soda oczyszczona, którą wcześniej należy rozpuścić w mleku.

Świąteczny piernik - Pyszności
Świąteczny piernik - Pyszności

Wbijamy jajka i przystępujemy do wyrabiania ciasta - robimy to ręcznie lub mikserem. Będzie idealny, gdy uzyskamy gładkie i rzadkie ciasto. Teraz należy je przełożyć do szklanego lub kamionkowego naczynia, przykrywamy ścierką i odstawiamy w chłodne miejsce na kilka tygodni. Po 4-6 tygodniach przystępujemy do pieczenia. Najlepiej zrobić to kilka dni przed świętami. Masę dzielimy na trzy części i każdą z nich rozwałkowujemy i podsypujemy mąką. Ciastem wypełniamy prostokątną blachę i pieczemy każdą z części przez około 20 minut w temperaturze 170 stopni.

Po wystudzeniu możemy przełożyć piernik ulubionymi dodatkami. Jeśli zastanawiasz się, czym przełożyć piernik, to wiedz, że sprawdzą się tu nie tylko powidła śliwkowe.

Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na świąteczne ciasteczka:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także