NewsyRekordowo dużo wydamy w tym roku na Wielkanoc. Kwota przyprawia o zawrót głowy

Rekordowo dużo wydamy w tym roku na Wielkanoc. Kwota przyprawia o zawrót głowy

droga Wielkanoc - Pyszności; foto: Canva
droga Wielkanoc - Pyszności; foto: Canva
06.04.2023 10:13

Zbliżająca się Wielkanoc będzie nas kosztowała więcej niż kiedykolwiek. Z tego powodu co siódmy Polak deklaruje podjęcie prób oszczędności podczas świątecznych zakupów. Czy im się powiedzie? I ile w tym roku będzie kosztował wielkanocny koszyk? Liczby są przerażające.

Inflacja codziennie odciska piętno na naszym portfelu i samopoczuciu. W Polsce zaobserwowano już wszystkie mechanizmy rynkowe, które są z inflacją związane, z downsizingiem - czyli zmniejszaniem gramatur produktów (przy pozornie takich samych opakowaniach) - na czele. Zmiany cen odczuwamy przy każdych zakupach, ale są one wyjątkowo bolesne podczas świąt. Nie było dobrze już na Boże Narodzenie i niestety nie będzie lepiej również na Wielkanoc.

droga Wielkanoc - Pyszności; foto: Canva
droga Wielkanoc - Pyszności; foto: Canva

Wielkanoc droższa niż kiedykolwiek

Barometr Providenta to cykliczne badanie rynku, na podstawie którego oceniana jest sytuacja konsumentów w Polsce. Taki rekonesans został przeprowadzony również dla okresu wielkanocnego, a wyniki są więcej niż smutne. Według badania Providenta koszt Wielkanocy wzrósł z roku na rok o 64 złote, i w 2023 roku będzie wynosił przeciętnie 599 złotych. Ponad połowa Polaków przyznaje, że w tym roku święta będą droższe, a 92,4 proc. z nich wini za to inflację.

Jak twierdzi Karolina Łuczak, rzeczniczka Provident Polska, Polacy są już świadomi wzrostów cen i tego, jak w praktyce działa inflacja, a przez to coraz liczniej postanawiają przyglądać się wydatkom i zacisnąć na Wielkanoc pasa. To akurat pozytywny sygnał, który konsumenci wysyłają rynkowi. Polacy mówią stop niektórym podwyżkom i niejednokrotnie zamieniają swoje ulubione produkty na tańsze zamienniki. Ten mechanizm to tzw. trading down, o którym możesz przeczytać więcej w tym artykule. 

Masło tańsze, reszta droższa

droga Wielkanoc - Pyszności; foto: Canva
droga Wielkanoc - Pyszności; foto: Canva

Portal dlahandlu.pl podsumował wahania cen produktów, które na Wielkanoc kupujemy na potęgę. Poza masłem, które według wspomnianego serwisu jest tańsze, niż w zeszłoroczne święta (średnia obniżka o 20 groszy), wszystkie inne artykuły świąteczne konsekwentnie podrożały:

  • Cukier — wzrost cen za kilogram z 3,06 zł do 6,02 zł rok do roku
  • 10 jajek (najtańszych) — wzrost cen z 5,33 zł do 7,81 zł rok do roku
  • Mąka pszenna poznańska 1 kg — wzrost cen za kilogram z 2,82 zł do 4,05 zł
  • Mleko Łowickie — wzrost cen za litr z 3,16 zł do 4,36 zł.

Cóż, mimo wszystko przygotowanie świątecznego jedzenia w domu to opcja o wiele tańsza, niż zamówienie cateringu u Magdy Gessler...

Na zakupach warto zwracać uwagę nie tylko na ceny, ale również skład produktów. Zobacz ten filmik z naszego kanału na YouTube i przekonaj się, który chrzan zawiera najmniej niepożądanych dodatków. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także