PoradyWiększość nie zdaje sobie sprawy. Jeśli zbierasz w lesie jagody, możesz dostać gigantyczny mandat

Większość nie zdaje sobie sprawy. Jeśli zbierasz w lesie jagody, możesz dostać gigantyczny mandat

Za zbieranie jagód w lesie może grozić mandat. Fot. AdobeStock
Za zbieranie jagód w lesie może grozić mandat. Fot. AdobeStock

Jagody to obłędnie pyszne i zdrowe owoce, które możemy znaleźć w lasach. Są świetnym dodatkiem do pierogów czy bułek drożdżowych, ale też do wielu innych potraw. Okazuje się jednak, że za ich zbieranie może nam grozić mandat. Na co należy zwrócić uwagę i ile wynosi kara za niezastosowanie się do panujących zasad? Sprawdźmy.

Desery z jagodami to dla wielu smak dzieciństwa. W lasach pojawiły się już pierwsze jagody, więc pora wybrać się do lasu. Ale czy to  na pewno legalne? Okazuje się, że za zbieranie jagód w lesie można słono zapłacić.

Za zbieranie jagód można słono zapłacić. Ile wynosi mandat?

W polskich lasach zbieranie jagód jest dozwolone. Mimo to niektórzy mogą narazić się na mandat. Ci, którzy chcą zbierać większe ilości jagód, by je sprzedawać, muszą wcześniej zgłosić wniosek o wpis do specjalnego rejestru. Taki dokument umożliwia kontrole sanitarne i pozwala dbać o zdrowie konsumentów. Ci, którzy nie dostosują się do zasad, będą mogli za to słono zapłacić. Mandaty wynoszą nawet do 5 tysięcy złotych.

Gdzie można zbierać jagody? Te miejsca lepiej omijać szerokim łukiem

Jeśli zbieramy jagody na własny użytek, nie musimy składać żadnego wniosku. Warto mieć jednak na uwadze, że nie we wszystkich lasach możemy to robić. Rezerwaty i parki narodowe powinniśmy omijać szerokim łukiem, jeśli zależy nam na zbieraniu jagód. Powinniśmy również zbierać owoce rękami. Używanie specjalnych maszynek, które niszczą rośliny, jest niedozwolone i karane mandatem w wysokości 500 złotych.

Jagody - jaka cena za litr?

Wiele osób sprzedaje już jagody. W zależności od regionu cena jest różna. Na Mazowszu i w województwie opolskim trzeba zapłacić 25 złotych za litr. Na Podkarpaciu jest to 20 złotych za słoik. Z kolei w województwie małopolskim cena za niecały litr to 17 złotych.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także