NewsyZbiorowy pozew restauratorów! Chcą oskarżyć państwo za szkodę i działanie niezgodne z prawem!

Zbiorowy pozew restauratorów! Chcą oskarżyć państwo za szkodę i działanie niezgodne z prawem!

Zbiorowy pozew restauratorów! Chcą oskarżyć państwo za szkodę i działanie niezgodne z prawem!
Ewa
11.03.2021 04:25, aktualizacja: 18.09.2023 13:08

Przedłużający się lockdown coraz bardziej dobija polskich restauratorów. Wizje raczej nie są optymistyczne. Restauratorzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

Czegoś takiego jeszcze nie było

Restauratorzy postanowili zrzeszyć się i złożyć pozew przeciwko państwu.

Żądaniem Pozwu zbiorowego jest ustalenie odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej, w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii COVID-19. Pozew zbiorowy jest pozwem „o zasadę” – oczekujemy od Sądu rozstrzygnięcia, iż Skarb Państwa powinien zapłacić Firmom odszkodowania. Istnieje również możliwość wypłaty odszkodowania wskutek zawarcia ugodyczytamy na stronie IGGP

Do akcji dołączyło już kilkaset przedsiębiorców. Ma to być największy pozew zbiorowy przeciwko Skarbowi Państwa w historii naszego kraju.

470042021433073590

Wiele lokali po prostu przestało istnieć

Według szacunkowych danych IGGP z powodu pandemicznych obostrzeń ok. 5-6 tys. lokali gastronomicznych zamknęło swoją działalność na stałe. Ponad połowa wciąż otwartych lokali boryka się ze sporymi problemami finansowymi.

I chociaż pojawiły się sugestie ze strony rządu, że luzowanie obostrzeń miałoby nastąpić po świętach wielkanocnych, to restauratorzy podchodzą do tych słów ze sporą rezerwą. Nic w tym dziwnego, bo liczba zachorowań wciąż rośnie.

470042021433270198

Ograniczenia są niezgodne z prawem

Coraz więcej lokali decyduje się otworzyć swoje sale i zaprosić gości do środka, wbrew panującym zaleceniom. Nie omijają ich liczne kontrole policji i sanepidu, ale sąd... niweluje naniesione kary.
Działalność przedsiębiorców z branży gastronomii została ograniczona rozporządzeniami, tymczasem konstytucja mówi, że może być to dokonywane tylko i wyłącznie za pomocą ustawy

470042021433401270
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także