PrzepisŻywność coraz droższa. Mięso, olej, masło pną się w górę i biją kolejne rekordy

Żywność coraz droższa. Mięso, olej, masło pną się w górę i biją kolejne rekordy

Żywność coraz droższa. Mięso, olej, masło pną się w górę i biją kolejne rekordy
Paulina
11.07.2022 09:32

Nie dziwi nas już cena masła czy oleju w sklepie. Żywność drożeje, a ceny w czerwca poszybowały w górę, aż o 18%. Michał Probis z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku nie wyklucza, że na początku 2023 roku możemy dojść do granicy 20 procent, co może być związane z podwyżkami cen prądu i gazu.

Czerwiec to miesiąc w którym ceny masła poszły w górę o prawie 50% proc. rdr. Na podium najbardziej drożejącej kategorii w czerwcu znajdziemy również używki, które średnio zdrożały o 1/4. W taj kategorii herbata zdrożała o 26,5%. Najmniejszy wzrost zanotowało z kolei piwo (średnio o 15,5 proc.rdr).

Żywność w każdym sektorze drożeje

Kolejnym produktem w zestawieniu jest mięso, zanotowano wzrost tego produktu o 30,5%. Najbardziej zdrożała wołowina, bo aż o 42%, kolejny był drób, który często gości w domach polaków. Cena tego produktu wzrosła o 25,6% rdr. Mięso wieprzowe to wzrost wysokości 16,1%. Specjaliści uważają, że mięso drożeje z uwagi na wzrost cen energii elektrycznej, paliwa, jedzenia dla zwierząt oraz nawozów. Wszystkie te surowce są potrzebne do produkcji żywności. Cytując dalej, Michała Probisa z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku uważa, że:

Tocząca się woja na Ukrainie, zwanej spichlerzem Europy znacząco opóźnia dostawy zbóż, które są głównym składnikiem pasz i karm dla zwierząt ubojnych, przez co ceny mięsa właśnie tak mocno idą w górę - podpowiada
Produkty spożywcze - Pyszności / Źródło: canva.com
Produkty spożywcze - Pyszności / Źródło: canva.com

Ceny owoców w czerwcu 2022

W przypadku tego produktu zanotowano wzrost cen poniżej 20% rdr. Dzieje się tak, ponieważ są coraz większe problemy z zatrudnieniem pracowników sezonowych do zbiorów owoców i warzyw. Pronobis uważa, że jest ich mniej z powodu toczącej się wojny, więc rosną koszty pozyskiwania upraw.

Chleb - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Chleb - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Co zdrożało najmniej?

Produkt pierwszej potrzeby, czyli chleb. Wzrost cen w czerwcu to 8,9% rdr. Dzieje się tak, ponieważ konsumenci na tym punkcie są mocno wyczuleni. Drastyczny skok cen w sklepie sprawiłby, że dany handlowiec kojarzony byłby z drożyzną. Jest to towar, który kupujemy za każdym razem, będąc na zakupach. Mocno zwracamy uwagę na ceny pieczywa. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także