PoradyDo złudzenia przypomina pietruszkę. Spożycie grozi śmiercią, a właśnie kwitnie w całej Polsce

Do złudzenia przypomina pietruszkę. Spożycie grozi śmiercią, a właśnie kwitnie w całej Polsce

Blekol pospolity- Pyszności, źródło: Canva
Blekol pospolity- Pyszności, źródło: Canva
Ewa

20.06.2023 08:23, aktual.: 20.06.2023 09:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Blekot pospolity wyglądem przypomina znaną i lubianą pietruszkę. Zjedzenie go może skończyć się dla nas tragicznie. Zobacz, na co uważać.

Powiedzenie "najeść się szaleju" oznacza, że ktoś zachowuje się w sposób niepoczytalny- to wie wielu z nas. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że szalej, czyli blekot, naprawdę łatwo spotkać na łąkach i polach. Ta niepozorna roślina, nazywana również "psią pietruszką", niesie za sobą zagrożenie. Jej zjedzenie może skończyć się napadem drgawek, paraliżem, a nawet śmiercią.

Gdzie znaleźć "psią pietruszkę"?

Przyjemne i słoneczne dni sprzyjają przebywaniu na świeżym powietrzu. To właśnie podczas wiosennych i letnich spacerów najczęściej trafiamy na blekot. Jest często spotykany wzdłuż dróg, na polach, łąkach, w prywatnych ogródkach oraz miejskich terenach zielonych. Wyglądem przypomina natkę pietruszki, jednak jest to gatunek wysoce trujący.

Blekot pospolity- Pyszności, źródło: Canva
Blekot pospolity- Pyszności, źródło: Canva

Wyrasta na wysokość od 10 do 50 cm. Na szczycie pustej wewnątrz łodygi znajdują się zielone liście o trójkątnym, pierzastym kształcie, przypominającym liście pietruszki. Szalej może także wytwarzać kwiaty w postaci białych kwiatostanów i to właśnie one odgrywają ważną rolę w identyfikacji.

Blekot pospolity - lepiej uważać

Chociaż zielone listki mogą wyglądać niepozornie, a ich przypominający pietruszkę kształt kusić do zerwania, to lepiej się powstrzymać. Zarówno zielone części, jak i kłącza zawierają silne toksyny, w tym koniinę, cynapinę, kwas mrówkowy, kwas mlekowy, rutozyd oraz kemferol. Spośród nich, najbardziej niebezpieczna jest koniina, która może wywoływać silne reakcje w układzie pokarmowym oraz nerwowym. Duże dawki mogą prowadzić nawet do paraliżu układu nerwowego, a także powodować uszkodzenia organów wewnętrznych (m.in. serca) , krwotoki wewnętrzne oraz zaburzenia pracy układu oddechowego. W skrajnych przypadkach może to nawet prowadzić do śmierci.

Zatrucie szalejem objawia się podrażnieniem błon śluzowych układu pokarmowego, brakiem apetytu, skurczami żołądka, wymiotami, biegunką, porażeniem mięśni (zaczynając od kończyn górnych) oraz paraliżem i drgawkami. W przypadku wystąpienia objawów bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Jak odróżnić szalej od pietruszki?

Blekot pospolity różni się od popularnej, uprawianej w ogródkach pietruszki naciowej przede wszystkim kolorem kwiatów. Pietruszka naciowa może również zakwitać, ale jej kwiatostan ma zielono-żółty kolor. Innym sposobem, aby odróżnić "psią pietruszkę" od jadalnej pietruszki, jest zapach. Blekot pospolity po zgnieceniu wydziela nieprzyjemny zapach, przypominający czosnek, zupełnie inny od zapachu pietruszki naciowej. To właśnie zapach pozwala rozpoznać roślinę jeszcze przed jej kwitnieniem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także