NewsyCeny cukru nagle znów wystrzeliły do góry. Wkrótce dogonią ceny oleju?

Ceny cukru nagle znów wystrzeliły do góry. Wkrótce dogonią ceny oleju?

Ceny cukru - Pyszności; Foto Pyszności i Canva.com
Ceny cukru - Pyszności; Foto Pyszności i Canva.com

15.10.2022 16:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie ma tygodnia i miesiąca, kiedy to nie musielibyśmy mierzyć się z podwyżkami cen. Inflacja szaleje, a ceny produktów spożywczych rosną. Ceny cukru znowu poszły w górę i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie zapłacimy za niego tyle, co za olej. Ile obecnie kosztuje cukier?

Ceny cukru - gwałtowny wzrost

Podwyżkom cen cukru musieliśmy stawić czoła już w sezonie letnim, kiedy to większość z nas przygotowywała ulubione przetwory z tych najpopularniejszych owoców. W sklepach wprowadzano specjalne limitu, a na wielu półkach po prostu brakowało tego towaru. Ceny cukru również były pewnym zaskoczeniem, bo koszty rosły o 100, a zdarzało się, że i o 200%. Jeszcze miesiąc temu, cukier kosztował około 5 złotych. Ta wartość to już jednak historia, bo ceny cukru znowu poszły w górę. A wartości, które możemy zaobserwować na sklepowych półkach, na pewno znowu spowodują zdenerwowanie i zaskoczenie.

Cukier - Pyszności; Foto: Canva.com
Cukier - Pyszności; Foto: Canva.com

Dlaczego cukier drożeje? Pomimo tego, że mamy czas wykopków buraków cukrowych, to jak przekonuje wicepremier Janusz Piechociński, koszty produkcji buraka rosną. Ale to nie jedyny czynnik, który decyduje o cenach. Należy pamiętać o szalejącej inflacji, która w ubiegłym miesiącu osiągnęła poziom 17,2%. A według ekspertów i ekonomistów, będzie jeszcze gorzej. Pomimo tego, że obecnie nie brakuje cukru na sklepowych półkach, to jego ceny na pewno  zaskakują.

Ile teraz kosztuje cukier?

Jeszcze miesiąc temu, za kilogram cukru musieliśmy zapłacić 4,99 zł. Obecnie, ceny te stopniowo rosną - w niektórych sklepach, w bardzo ekspresowym tempie. W Biedronce, Stokrotce, Lidlu, czy Netto, za kilogramowe opakowanie musimy zapłacić 5,99 zł. Promocje obowiązują w supermarketach Kaufland i Auchan i trzeba tu zapłacić 4,99 zł. Co ważne, nie ma żadnego limitu na cukier, z którym mieliśmy do czynienia podczas wakacji.

Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com
Supermarket - Pyszności; Foto: Canva.com

Są jednak takie sklepy, w których ceny cukru przyprawiają o zawrót głowy. W jednym z wrocławskich punktów, pod szyldem Lewiatana, za kilogram cukru musimy zapłacić aż 9,99 zł. To na pewno zaskoczenie. Przygotowanie pysznych ciast staje się coraz bardziej nieopłacalne. Drożeje gaz i prąd, a ceny cukru rosną.

Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na idealną bezę:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także