NewsyEkonomiści zdradzają co zdarzy się do wakacjach z cenami żywności. Te słowa przerażają

Ekonomiści zdradzają co zdarzy się do wakacjach z cenami żywności. Te słowa przerażają

Ekonomiści zdradzają co zdarzy się do wakacjach z cenami żywności. Te słowa przerażają
Ewa
24.07.2022 09:04

Wciąż rosnąca inflacja powoduje ogromne wzrostu cen towarów i usług. Po wakacjach czekają nas kolejne podwyżki i to nie tylko żywności. Co zdrożeje i jak bardzo? Eksperci nie kryją zaniepokojenia.

Jeśli myślisz, że już teraz jest przerażająco drogo, to lepiej wygodnie usiądź. Eksperci nie pozostawiają cienia wątpliwości: po wakacjach będzie jeszcze gorzej. W czerwcu inflacja wyniosła 15,6%- jest to najwyższy wynik od marca 1997 zł.

Co podrożeje po wakacjach?

Chociaż ceny w sklepach szaleją już od miesięcy, to nic nie wskazuje na to, że coś się zmieni. Raport Narodowego Banku Polskiego wskazuje, że szczyt inflacji nastąpi w I kwartale 2023 roku i wyniesie ona wtedy 18,8%.

Podrożeje energia elektryczna i koszty ogrzewania. Przełoży się to z pewnością na ceny wszystkich usług, w tym na restauracyjne menu i pobyty w hotelach. W górę pójdą też rachunki za gaz.

Obraz

Ceny żywności pójdą w górę

Podwyżki nie ominą też bezpośrednio samej żywności. Eksperci przewidują, że najwyższy wzrost cen mogą zaliczyć produkty tłuszczowe: oleje, margaryny i masła. Podrożeje również nabiał i pieczywo. Powodów jest wiele, ale głównym z nich jest wzrost cen surowców potrzebnych do produkcji. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale całego świata.

Podrożeją również używki.

Dobrym przykładem jest tutaj piwo. Branża piwna boryka się z coraz większymi problemami, w tym z rosnącymi cenami towarów i surowców potrzebnych do produkcji. Mówi też o agresywnej polityce państwa w kwestiach akcyzowych. Równocześnie spada sprzedaż piwa w Polsce. Stąd też produkt musi drożeć. I dlatego, w mojej opinii, Polacy muszą przygotować się na dalsze znaczące podwyżki, nie tylko samego piwa, ale ogólnie szeroko pojętych używek

mówi dr Krzysztof Łuczak, główny ekonomista Grupy BLIX

Wzrosnąć mogą również ceny mięsa przez problemy z łańcuchem produkcji i transportu.

Podwyżki cen- Pyszności/ canva
Podwyżki cen- Pyszności/ canva

Jak przygotować się na podwyżki cen żywności?

Przede wszystkim należy przeprowadzić analizę swoich wydatków i bieżąco kontrolować domowy budżet. Warto też przeglądać gazetki w poszukiwaniu specjalnych ofert i promocji.

Masz swój sposób na oszczędzanie?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także