PoradyDieta wegetariańska - jak gotować w sposób kreatywny i zbalansowany?

Dieta wegetariańska - jak gotować w sposób kreatywny i zbalansowany?

Dieta wegetariańska - Pyszności; Foto Canva.com
Dieta wegetariańska - Pyszności; Foto Canva.com
20.05.2023 19:41

Zdrowe odżywianie to w ostatnim czasie temat na topie. Jak dobrze wiesz, można zastosować naprawdę rozmaite diety, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy. Jednym z najpopularniejszych sposobów odżywiania jest dieta wegetariańska. Co jedzą wegetarianie i jak gotować w sposób kreatywny i smaczny? Poznaj najważniejsze informacje.

Statystyki pokazują, że spożycie mięsa maleje z każdym kolejnym rokiem. Z jednej strony jest to spowodowane wyższymi cenami, a z drugiej strony - stylem życia, który opiera się na ograniczeniu spożycia tego typu produktów. Taka właśnie jest m.in. dieta wegetariańska, która cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Jakie są najważniejsze zasady tej diety i co jedzą wegetarianie na obiad?

Dieta wegetariańska - co to takiego?

Obiad dla wegetarian to przede wszystkim takie dania, które nie zawierają w sobie mięsa. Okazuje się, że taki sposób odżywiania może być naprawdę smaczny i zdrowy. Dieta wegetariańska to sposób żywienia, który wyklucza spożycie mięsa (w tym również ryb). Niektóre odmiany wegetarianizmu, takie jak weganizm wykluczają również produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak jaja i nabiał. Osoby stosujące dietę wegetariańską, nazywane wegetarianami, opierają swoje posiłki głównie na produktach roślinnych, takich jak owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, strączkowe, orzechy, nasiona i produkty sojowe.

Para przygotowująca dania wegetariańskie - Pyszności; Foto Canva.com
Para przygotowująca dania wegetariańskie - Pyszności; Foto Canva.com

Jakie są rodzaje diety wegetariańskiej?

Co jedzą wegetarianie? Okazuje się, że istnieje kilka rodzajów tego typu diety. Ma to ścisły związek z wykluczeniem pewnej grupy produktów. Niektóre z nich są w pełni restrykcyjne, ale coś za coś. Bo tak naprawdę, dieta wegetariańska ma wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych, takich jak obniżenie ryzyka chorób serca, otyłości, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów nowotworów. Jednak, aby być zdrowym na diecie wegetariańskiej, ważne jest zapewnienie odpowiedniej różnorodności i zbilansowania składników odżywczych, takich jak białko, żelazo, witamina B12, wapń i inne składniki odżywcze, które mogą być ograniczone w diecie bezmięsnej.

Rodzaje diety wegetariańskiej to m.in.:

  • lakto-wegetarianizm - osoby na tej diecie unikają mięsa, ryb, drobiu i jaj, ale nadal spożywają nabiał;
  • lakto-owo-wegetarianizm - osoby stosujące tę dietę wykluczają mięso, ryby i drób, ale spożywają nabiał (mleko, sery, jogurty) oraz jaja;
  • weganizm - jest to najbardziej restrykcyjna forma diety wegetariańskiej, w której wyklucza się wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym mięso, ryby, nabiał, jaja, mleko i jego przetwory; osoby na diecie wegańskiej polegają na produktach roślinnych jako źródle odżywiania;
  • owo-wegetarianizm - w przypadku tej diety mięso, ryby, drobiu i nabiał są wykluczone, ale jaja są włączone do jadłospisu.

Wegetarianie - co jedzą na śniadanie, obiad i kolację?

Wegetarianie mają wiele różnych opcji żywnościowych do wyboru na śniadanie, obiad i kolację. Są to przede wszystkim takie dania i produkty, które nie zawierają w sobie mięsa. Podstawą takiej diety są produkty zbożowe, owoce i warzywa, orzechy, czy nasiona roślin strączkowych. Ten sposób odżywiania pozwoli dostarczyć organizmowi niemal wszystkich najważniejszych składników odżywczych. Jeśli zastanawiasz się nad tym, co jedzą wegetarianie na obiad i nie tylko, to postanowiliśmy ci zaprezentować kilka przykładowych dań.

Sałatka wegetariańska - Pyszności; Foto Canva.com
Sałatka wegetariańska - Pyszności; Foto Canva.com

Wegetariańskie śniadanie

  • jajecznica z tofu z pieczywem i sałatką
  • kanapki z pastą z awokado lub hummusem, pomidorem, sałatą i warzywami
  • owsianka - na bazie płatków owsianych, mleka roślinnego (np. sojowego, migdałowego) i dodatków, takich jak świeże owoce, orzechy, nasiona czy cynamon.

Wegetariański obiad

  • makaron pełnoziarnisty z sosem pomidorowym i warzywami
  • domowy burger z warzywami (np. fasolowy, z soczewicy, z batatów) w bułce pełnoziarnistej, podawany z dodatkami, takimi jak sałata, pomidor, ogórek i sos
  • warzywne curry.

Wegetariańska kolacja

Oczywiście to tylko kilka propozycji, a dieta wegetariańska oferuje wiele różnorodnych opcji, które można dopasować do indywidualnych preferencji smakowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także