NewsyWielu z nas nagminnie pije te napoje. Michał Wrzosek mówi, czy naprawdę są zdrowsze

Wielu z nas nagminnie pije te napoje. Michał Wrzosek mówi, czy naprawdę są zdrowsze

Adobe Stock/Facebook/Michał Wrzosek
Adobe Stock/Facebook/Michał Wrzosek

07.07.2023 18:02, aktual.: 07.07.2023 19:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Na diecie pijemy różne napoje, nie tylko wodę, kawę lub herbatę. Często sięgamy też po te oznaczone jako dietetyczne, na przykład colę zero. Czy jednak są one takie zdrowe, jak nam się wydaje? Dietetyk Michał Wrzosek postanowił rozprawić się z tym mitem.

Bez cukru i bez kalorii - ten napis sprawia, że częściej sięgamy po dany produkt. Jesteśmy przekonani, że jest zdrowszy i mniej szkodliwy. Zewsząd słyszymy, że cukier jest szkodliwy i powinniśmy ograniczyć go do minimum, a takie napoje nam to umożliwiają.

Dietetyk mówi o napojach zero. Czy są zdrowsze?

- Możemy wybierać do picia schłodzone napoje typu cola z cukrem, które dostarczą nam, oprócz masy syfu (na przykład kwasu fosforowego, który w nadmiarze nie jest dobry dla naszego organizmu), sporo cukru - mówi Michał Wrzosek na filmiku na Instagramie.

Jak zatem wygląda sprawa z napojami zero? Czy są one tak dobre, jak nam się wydaje? Dietetyk Michał Wrzosek nie pozostawia złudzeń. Takie picie nazywa "syfem bez cukru". Nie ma tam nic, co mogłoby wnieść coś wartościowego dla naszego organizmu. Brak cukru i kalorii to jedyny plus tych napojów.

Zamiast tego jest aspartam, który WHO uznał za substancję rakotwórczą. Jakiś czas temu opublikowaliśmy wpis, w którym znana lekarka tłumaczy tę sytuację. Słodzik ten rozszczelnia barierę jelitową i pobudza mózg. Unikać go powinny osoby z chorobą Alzheimera oraz dzieci z zaburzeniami neurorozwojowego.

Dietetyk o napojach zero: syf bez cukru (Wikimedia Commons)
Dietetyk o napojach zero: syf bez cukru (Wikimedia Commons)

"SYF -  słowo klucz i tyle w temacie"

Dietetyk z całą stanowczością stwierdził, że napoje zero są niezdrowe. Jego opinię na ten temat podzielają internauci.

"Syf - słowo klucz i tyle w temacie", "Na szczęście wolę wodę niegazowaną"  - czytamy w komentarzach. Niektóre osoby przyznały też, że wolą zwykłą colę, bo "zerówka" ma odrzucający smak. Dlatego też najczęściej wybierają wodę.  Jeden internauta zastanawiał się też, co dietetyk myśli na temat aspartamu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także