PoradyWystarczy jedno dziennie. Dlaczego warto jeść jabłka?

Wystarczy jedno dziennie. Dlaczego warto jeść jabłka?

Dlaczego warto jeść jabłka? - Pyszności; Foto Canva.com
Dlaczego warto jeść jabłka? - Pyszności; Foto Canva.com

22.01.2023 15:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jabłka to owoce, po które chętnie sięgamy, niezależnie od pory roku. Są bardzo łatwo dostępne, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. To popularne polskie owoce, które spożywamy na surowo, w postaci niezwykłych potraw lub dodatków do specjalnych dań. A czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego warto jeść jabłka?

Sprawdź, dlaczego warto jeść jabłka

Owoce mają to do siebie, że są pełne witamin i składników, które korzystnie wpływają na zdrowie. W przypadku jabłek możemy mówić, że ich spożywanie daje naprawdę wiele korzyści. Wystarczy zjeść jedno dziennie, by poczuć diametralną różnicę. Jabłka stanowią popularny składnik wielu diet, są chętnie dodawane do deserów, śniadań. Chętnie spożywa się również w postaci świeżo tłoczonego soku. Niezależnie od tego, na jaką formę się zdecydujesz, dobrze będzie, żebyś się dowiedział, dlaczego warto jeść jabłka.

Jak przechowywać jabłka - Pyszności; foto: Canva
Jak przechowywać jabłka - Pyszności; foto: Canva

Najważniejsze korzyści, wynikające ze spożywania jabłek, to:

  • znajduje się w nich wiele ważnych witamin i minerałów, takich jak witaminy z grupy B, C, E, a także potas, magnez, błonnik, żelazo, czy antyoksydanty — najwięcej wartości mają te owoce, które spożywa się na surowo;
  • jabłka wspomagają odchudzanie - są pożywne i sycące, dlatego warto je spożywać pomiędzy posiłkami;
  • wspierają działanie układu trawiennego - a wszystko to przez pektyny, które korzystnie oddziałują na mikroflorę jelitową;
  • spożywania jabłek obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu B;
  • jabłka korzystnie wpływają na pracę serca - zawierają bowiem polifenole, które obniżają ciśnienie krwi;
  • pamiętaj, że pektyny zawarte w jabłkach hamują wzrost komórek nowotworowych, a polifenole ich namnażanie.

Ile jabłek dziennie należy spożywać?

Skoro już wiesz, dlaczego warto jeść jabłka, to dobrze będzie również wziąć pod uwagę to, jak często je spożywać i w jakiej ilości. Zgodnie z tym, co zostało wcześniej wspomniane, najwięcej właściwości mają jabłka, które spożywa się na surowo. Dietetycy zalecają, by jeść maksymalnie dwa jabłka dziennie. Najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie ich w ciągu dnia. Dobrze będzie, jeśli rozłożysz ich spożywania i zrobisz to między posiłkami i unikaj zjadania dużych porcji i jednorazowo. Osoby zdrowe i aktywne fizycznie mogą również spożywać jabłka wieczorem. Dzięki ich wysiłkowi, cukier zawarty w owocach, będzie zdecydowanie szybciej zużyty.

Z jabłek przygotujesz chrupiące ciastka z cynamonową posypką. Przepis znajdziesz na naszym kanale YouTube:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także