PoradyGdzie na grzyby w Polsce? Tu znajdziesz ich najwięcej!

Gdzie na grzyby w Polsce? Tu znajdziesz ich najwięcej!

Gdzie na grzyby - Pyszności; Foto Canva.com
Gdzie na grzyby - Pyszności; Foto Canva.com
06.07.2023 19:00

Są, czy ich nie ma? To pytania pojawia się niemal zawsze, gdy jest sezon na grzyby. Tak się składa, że praktycznie żaden miłośnik grzybobrania nie powie, w których miejscach rośnie ich najwięcej. Jednak my postanowiliśmy to sprawdzić i zaprezentować listę regionów i miejscowości, w których jest szansa, że do domu wrócisz z koszykiem wypełnionym grzybami. Gdzie się wybrać?

Pomimo tego, że najwięcej grzybów zbiera się jesienią, to warto podkreślić, że smaczne grzyby rosną również wiosną i latem. Oczywiście, aby taki scenariusz miał miejsce, konieczne są odpowiednie warunki pogodowe. Dzięki temu, w lasach można zbierać kurki, borowiki i wiele innych smacznych okazów grzybów, z których możesz przygotować aromatyczny sos grzybowy. Jeśli akurat masz chwilę wolnego czasu, jesteś miłośnikiem grzybobrania i zastanawiasz się, gdzie zbierać grzyby w Polsce, to mamy dla ciebie kilka podpowiedzi.

Sezon na grzyby w Polsce — gdzie je zbierać?

W Polsce można znaleźć grzyby w różnych regionach. Według danych udostępnionych na stronie grzyby.pl, regiony, w których jest największa szansa znalezienia wyjątkowych okazów grzybów to bieszczadzkie lasy, okolice Rzeszowa i Przemyśla. Dużą ilość grzybów można również znaleźć w nowosądeckich lasach oraz w południowo-wschodniej części Małopolski. Oprócz tego, mieszkańcy Radomia, Siedlec, Bydgoszczy i Wałbrzycha mają szansę na udane grzybobranie. Ważne jest jednak, aby sprawdzić najnowsze informacje na temat występowania grzybów, korzystając z aktualnych źródeł informacji, takich jak strony internetowe o tematyce grzybów.

Dobrze jest wiedzieć, kiedy i gdzie zbierać grzyby - Pyszności; Foto Canva.com
Dobrze jest wiedzieć, kiedy i gdzie zbierać grzyby - Pyszności; Foto Canva.com

A gdzie szukać prawdziwków? Można je znaleźć w każdym pobliskim lesie. Dlatego, warto dokładnie się przyglądać, będąc w lasach liściastych, iglastych, czy mieszanych. Charakterystyczne dla prawdziwków jest to, że często występują w pobliżu drzew, a zwłaszcza przy świerkach. Niemniej jednak nie jest to jedyna zasada dotycząca ich występowania. Prawdziwki chętnie rosną także w bliskim sąsiedztwie sosen i dębów.

Kiedy zbierać grzyby? Poznaj kalendarz grzybiarza

Grzyby mają długie okresy wzrostu i nie tylko jesień kojarzy się z grzybobraniem. W rzeczywistości, udane wyjście na grzyby można zaliczyć już wiosną! Oto kalendarz grzybiarza, który przedstawia najpopularniejsze gatunki grzybów i okresy, w których się pojawiają:

  • Maślaki - od czerwca do października,
  • Borowiki - od lipca do października,
  • Podgrzybki - od czerwca do listopada,
  • Kurki - od czerwca do listopada,
  • Gąski - od lipca do listopada,
  • Kanie - od czerwca do listopada,
  • Koźlarze - od lipca do października,
  • Opieńki - od września do listopada,
  • Rydze - od sierpnia do listopada.
Są miejsca w Polsce, gdzie można znaleźć wyjątkowo dużo grzybów - Pyszności; Foto Canva.com
Są miejsca w Polsce, gdzie można znaleźć wyjątkowo dużo grzybów - Pyszności; Foto Canva.com

Jak widzisz, grzyby mają różne okresy występowania, które mogą rozciągać się przez większą część roku. Warto być świadomym, że pierwsze owocniki można znaleźć już na wiosnę, a sezon grzybowy trwa aż do jesieni, oferując miłośnikom grzybobrania długie okno czasowe do ich poszukiwań.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także