Jak przechowywać mandarynki? Dzięki tym sposobom długo zachowają świeżość
06.12.2022 11:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zima to czas nadzwyczajnego wzrostu zainteresowania mandarynkami. Stoły świąteczne udekorowane koszem tych cytrusów dodają klimatu całemu domu, więc każdy chce taki mieć u siebie. Bywa tak, że kupujemy je z naprawdę sporym zapasem. Jak przechowywać mandarynki, żeby długo zachowały swój smak? Wyjaśniamy.
Jeszcze do niedawna to awokado nosiło miano najbardziej ,,nieznośnego" w kwestii dojrzewania owocu. Być może dalej tak jest, a w powiedzeniu, że awokado najpierw jest niedojrzałe, a później w ułamku sekundy staje się przejrzałe, jest sporo prawdy. Kiedy jednak przeczytacie, jakie wymogi na temat przechowywania mają mandarynki, możecie zmienić zdanie o liderze tego zestawienia.
Jak się bowiem okazuje, zapewnienie mandarynkom odpowiednich warunków, które sprawią, że te cytrusy będą przez długi czas świeże i pyszne, nie jest wcale proste. Szereg zobowiązań sprawia, że najlepszym sposobem jest jednak kupowanie ich w mniejszych ilościach. Kiedy jednak zbliżają się święta, a nas trochę poniosło na zakupach, nie załamujmy rąk. Nie bez trudu, ale da się coś z tym zrobić.
Na początek - jakie mandarynki wybierać?
Przemyślany wybór mandarynek to kwestia nieodłącznie związana z ich późniejszym przetrzymywaniem.
Tak jak i inne cytrusy, najlepiej kupować mandarynki z grubą skórką. Jest ona formą osłony miąższu owoców przed drobnoustrojami. Idąc dalej: miękkie mandarynki to bardzo zły wybór; tak samo w przypadku otarć lub uszkodzeń skórki. To prawie jak z jajkami - zły omen.
Mandarynki są owocami importowanymi. Ich intensywny, cytrusowy zapach świadczy o prawidłowym procesie przewożenia; takim, podczas którego mandarynki jeszcze dojrzewały.
Ostatnim punktem jest wielkość owoców. Najlepsze będą te średniej wielkości. One również wytrzymają najdłużej w warunkach domowych.
Jak przechowywać mandarynki?
Żeby zrozumieć cały problem tematu przechowywania cytrusów, trzeba zrozumieć, co te owoce lubią.
Optymalną temperaturą jest dla nich od 6 do 8 stopni Celsjusza. Nie przepadają też za światłem słonecznym i dużą wilgocią, której poziom powinien wynosić około 60 procent. Ponadto wszelkie procesy gnicia przechodzą natychmiastowo na sąsiednie mandarynki, dlatego - cóż za niespodzianka - mandarynki nie lubią też tłoku.
Jak widzicie, nie jest łatwo. W takim razie jak przechowywać mandarynki? Nie sprawdzi się tu ani klasyczna lodówka, ani balkon, ani nawet piwnica. Oto najlepsze sposoby:
#1 Wewnętrzne parapety
Pod warunkiem że pod nimi nie grzeje akurat kaloryfer. Ponadto okno nie może wpuszczać za dużo światła słonecznego. Nie jest łatwo, prawda?
#2 Papierowe torebki
Pakowane po maksymalnie 3-4 sztuki mandarynki w papierowych torebkach to niezły sposób. Zapewnią odpowiednią suchość i ciemność. Dla pewności możesz też każdy owoc zawinąć w papier.
#3 Niektóre lodówki
Nowszy sprzęt AGD wyposażony jest w specjalne szuflady utrzymujące temperatury idealne do przechowywania cytrusów.
#4 Zmiany temperatur
Ten eksperymentalny patent przynosi niespodziewanie dobre rezultaty. Kiedy zawodzą inne sposoby, postępuj tak: wsadź mandarynki do lodówki na 24 godziny. Następnie wyjmij je i umieść w temperaturze pokojowej na kilka godzin. Potem rozpocznij kolejny cykl i znowu wsadź cytrusy do lodówki.
Jeśli szukasz sałatkowych inspiracji, obejrzyj ten filmik z naszego kanału na YouTube.