PoradyPrzy roztapianiu masła pojawiła się biała piana? Wielu nie zdaje sobie sprawy, co oznacza

Przy roztapianiu masła pojawiła się biała piana? Wielu nie zdaje sobie sprawy, co oznacza

W marketach w lodówkach z nabiałem możesz zobaczyć wiele produktów opakowanych w klasyczną kostkę. Masło, mix do smarowania, a może osełka śmietankowa? Jak odróżnić prawdziwe masło od podróbki? Pozornie prosta sprawa, jednak w obliczu pomysłowości producentów wyrobów mlecznych każdy może się pomylić. Zwłaszcza w przedświątecznym pośpiechu łatwo o taki błąd.

Na podgrzewanym maśle często pojawia się biała piana
Na podgrzewanym maśle często pojawia się biała piana
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Kiedy kupujesz masło, uważnie przyjrzyj się etykiecie. Powinien widnieć na niej czytelny napis "masło" – nie masełko, miks ekstra czy osełka. Nawet jeśli jest śmietankowa, może zawierać utwardzone tłuszcze roślinne, które nie są zdrowe. Jeśli produkt nie występuje pod nazwą "masło", to znaczy, że nim nie jest.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak odróżnić prawdziwe masło od podróbki?

Prawdziwe masło składa się w 82 proc. z tłuszczu mlecznego. 16 proc. to woda, a pozostałe 2 proc. – białka mleczne. To one wpływają na strukturę i konsystencję kostki. Laktoza, czyli naturalny cukier mleczny występuje w maśle w niewielkiej ilości. Jeśli jednak borykasz się z dużą nietolerancją laktozy, lepszym wyborem dla ciebie są produkty bez zawartości laktozy.

Podejmując decyzję o wyborze kostki, wyklucz produkty, które zawierają domieszkę olejów roślinnych. Jeśli nie jest wypisane, jakie są to oleje, w składzie może być na przykład olej palmowy, który w większości składa się z nasyconych kwasów tłuszczowych.

Dobre, naturalne masło ma jasny kolor i śmietankowy zapach. Po wyjęciu z lodówki jest twarde i trudne do rozsmarowania na kromce chleba.

Biała piana na maśle – czy to zły znak?

Jeśli podczas podgrzewania masła zobaczysz białą pianę, nie popadaj w panikę. To dobry objaw, świadczący o tym, że masło jest naturalne. Kiedy je podgrzewasz, woda zaczyna parować, a białka denaturują i koagulują, tworząc właśnie na powierzchni białą pianę. Tę pianę usuwa się w procesie klarowania masła.

Czy można smażyć na maśle?

Ze względu na niski punkt dymienia naturalne masło nie powinno być stosowane do smażenia w wysokich temperaturach. Przy temperaturze 150 stopni Celsjusza zaczyna się palić, a efekty spalania są szkodliwe dla zdrowia. Jest odpowiednie do smażenia jajecznicy lub zeszklenia cebuli na małej mocy palnika, ale w przypadku smażenia karpia powinno być zakazane.

O wiele lepszym wyborem jest masło klarowane, którego punkt dymienia wynosi 250 stopni Celsjusza. Najzdrowszą opcją jest przygotowanie kolacji wigilijnej w piekarniku. Świetną alternatywą dla karpia jest szczupak gotowany podawany po staropolsku w łagodnym sosie z rodzynkami.

Naturalne masło może mieć różny kolor

Najczęściej kostki bez zawartości tłuszczów roślinnych mają jasny, prawie biały kolor. Jednak barwa masła może różnić się w zależności od pory roku i diety krów. Nabiał produkowany ze śmietany krowy, która była karmiona świeżą trawą, jest nieco bardziej żółty od masła od krowy karmionej suchą paszą. Najlepszym doradcą jest zapach. Świeże oryginalne masło pachnie mlekiem, a tak zwany miks często ma zapach margaryny.

Jak zrobić masło w domu?

Robienie masła w domu jest proste i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Składniki to jedynie śmietana o wysokiej zawartości tłuszczu, minimum 30 proc.

Przepis na domowe masło:

  1. Wlej schłodzoną śmietanę do miksera lub miski. Ubijaj na wysokich obrotach, aż powstanie gęsta śmietana, a potem masło. Kiedy tłuszcz oddzieli się od maślanki, przestań ubijać.
  2. Za pomocą sitka lub gazy oddziel maślankę od grudek masła. Nie wylewaj jej – sprawdzi się do wypieków lub placków.
  3. Przepłucz masło zimną wodą, by usunąć resztki maślanki i przedłużyć trwałość produktu.
  4. Uformuj masło w kostkę i umieść w lodówce.

Tak przygotowane masło jest od razu gotowe do spożycia. Jego smak, konsystencja i zapach mogą z powodzeniem konkurować z produktami sklepowymi, a przygotowanie dostarcza dodatkowej satysfakcji z samodzielnej produkcji. Do masła możesz dodać ulubione przyprawy, zioła lub czosnek.

masłodomowe masłozdrowy tłuszcz

Wybrane dla Ciebie