PrzepisJak rozpoznać polskie truskawki? Nie daj się oszukać producentom

Jak rozpoznać polskie truskawki? Nie daj się oszukać producentom

Jak rozpoznać polskie truskawki? Nie daj się oszukać producentom
Paulina
25.05.2022 15:26

Sezon na truskawki rozpoczęty! Stragany uginają się od ilości tych owoców, a sprzedawcy zachęcają do zakupu tych pysznych owoców. Jak zatem bez trudu rozpoznać polskie truskawki? Oto kilka rad, które mogą Ci pomóc.

W sieci znajdziesz mnóstwo rad na temat tego, jak odróżnić polską truskawkę od zagranicznej, natomiast wiele z nich jest nieprawdą. Większość z tych rad tyczy się kształtu, koloru czy wielkości, a to informacje głównie charakteryzujące odmianę, a nie jej pochodzenie.

Obraz

Jak rozpoznać polskie truskawki? - najpierw zapytaj

Skarbnicą wiedzy na temat sprzedawanych owoców, może okazać się handlarz. Sprzedawcy są naprawdę dobrym źródłem informacji. Warto zapytać gdzie zostały zakupione truskawki i jaka jest ich konkretna odmiana.

Popularnymi odmianami wczesnych truskawek są m.in.: „Alba”, „Polka”. Powszechnie uprawianymi odmianami późnymi i bardzo późnym są m.in.: „Perła”, „Malwina”, „Albion”. Każda z tych odmian może zostać wykorzystana do czegoś innego. Jedne sprawdzą się do przygotowania konfitur, a inne do przygotowania letnich deserów.

Krajowe plantacje truskawek w ostatnich latach zajmowały powierzchnię 50–53 tys. hektarów, a zbiory wahały się od 178 tys. ton do 205 tys. ton. Produkcja truskawek na tak wysokim poziomie stawia nasz kraj w roli drugiego zaraz po Hiszpanii – który jest pierwszym producentem tych owoców w unii europejskiej.

Obraz

Zawsze spójrz na szypułkę

Dodatkowo oprócz rozmowy możemy ocenić stan szypułki. Jej nieatrakcyjny wygląd może wskazywać na to, że truskawki przebyły długą drogę, zanim trafiły na polski rynek. Natomiast już coraz częściej spotykamy się, z tym że plantatorzy umieszczają na opakowaniu nazwę odmiany oraz kraj pochodzenia tych owoców jagodowych. Pakowane truskawki najczęściej dostaniemy w dużych marketach. Mitem jest, że owoce z dużych sklepów są gorsze. Otóż plantatorzy coraz częściej zawiązują współpracę z wieloma sieciami handlowymi. Jak również sprzedają swoje zbiory lokalnym przedsiębiorcom.

Obraz

Wszystkie wspomniane wyżej oznak, czyli kolor, kształt czy wielkość to trudne parametry do określenia tego, czy owoc pochodzi z zagraniczny, czy z polski. Unikanie konkretnych cech niekoniecznie powie nam jak rozpoznać polskie truskawki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także