PrzepisTak błyskawicznie wyczyścisz kurki z piasku. Bez namaczania i bałaganu

Tak błyskawicznie wyczyścisz kurki z piasku. Bez namaczania i bałaganu

Jak wyczyścić kurki - Pyszności; Foto: screen z YouTube; konto: TOFFEE - kuchnia włoska i nie tylko
Jak wyczyścić kurki - Pyszności; Foto: screen z YouTube; konto: TOFFEE - kuchnia włoska i nie tylko

19.10.2022 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Omlet z kurkami, sos kurkowy, marynowane kurki... Pomysłów na wykorzystanie tych grzybów jest naprawdę wiele. Zanim jednak przystąpimy do gotowania, grzyby należy przecież umyć. Nie jest to na pozór proste zadanie, ale może się takie stać, gdy poznacie ten patent. Jak wyczyścić kurki mąką? 

Z kilku względów kurki to grzyby niemal idealne. Łatwo je rozpoznać (chociaż przed grzybobraniem warto rzucić okiem na lisówkę pomarańczową, jedynego grzyba o zbliżonym do kurek wyglądzie), są wyjątkowo smaczne i zdrowe. Kurki zawierają więcej beta-karotenu niż marchewka i tyle witaminy B1 co drożdże. Są też niskokaloryczne, bo składają się w dużej mierze z wody. Ta ostatnia cecha może być jednak dla nas pewnym kłopotem.

Jak wyczyścić kurki - Pyszności; Foto: Canva
Jak wyczyścić kurki - Pyszności; Foto: Canva

Chodzi oczywiście o proces ich czyszczenia. Długotrwała kąpiel w wodzie jakichkolwiek grzybów nie jest dobrym pomysłem. Chłoną ją niczym gąbka i często ulegają zniszczeniu. Jak wyczyścić kurki, skoro w ich charakterystycznych blaszkach może zbierać się nieprzyjemna dla konsumpcji ilość piasku? Użyj do tego mąki.

Jak wyczyścić kurki za pomocą wody, ręcznika, sitka i mąki?

To wszystko, czego nam potrzeba, żeby nasze kurki były czyste i niezniszczone. A wygląda to mniej więcej w ten sposób:

Lekko zwilżone kurki umieść w misce. Następnie przy pomocy łyżki oprósz je mąką i delikatnie wymieszaj. Następnie zalej je wodą i wymieszaj. Musisz postępować subtelnie, ale stanowczo. Pamiętaj, że długi czas kąpieli grzybów w wodzie może się źle skończyć.

Teraz przygotuj drugą miskę, do której wsadzisz sitko. Przekładaj kurki do sitka po trochu, łyżką. Kiedy już wszystkie znajdą się w sitku, opłucz je pod strumieniem bieżącej wody. Pomóż sobie dłonią tak, żeby każda kurka została dokładnie umyta.

Kurki w łubiance - Pyszności; Foto: Canva
Kurki w łubiance - Pyszności; Foto: Canva

Ostatnim krokiem jest wysuszenie grzybów. Wyłóż je na jedną stronę lnianej ściereczki i delikatnie odsącz z wody drugą stroną. Twoje kurki są już idealnie czyste i jednocześnie niezniszczone i nienapuchnięte wodą.

A może jajecznica z kurkami? Brzmi dobrze, prawda? A gdybyś chciała zobaczyć jaką jajecznicę przyrządza sam Gordon Ramsay, zobacz to na tym filmie z naszego kanału na YouTube!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także