PoradyNie wlewaj do makaronu oleju, ani nie zalewaj go zimną wodą. To największe błędy

Nie wlewaj do makaronu oleju, ani nie zalewaj go zimną wodą. To największe błędy

Jak zapobiec sklejaniu się makaronu - Pyszności; foto: Canva
Jak zapobiec sklejaniu się makaronu - Pyszności; foto: Canva

19.11.2022 12:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Płynie w tobie miłość do włoskiej kuchni i uwielbiasz jeść makaron, ale nie znosisz sklejonego makaronu? Na szczęście nie musi cię to więcej spotykać. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak zapobiec sklejaniu się makaronu. 

Na pewno nieraz odczułaś problem sklejonego makaronu. To irytujące, kiedy korzystamy z naszego ulubionego produktu, a on nie wychodzi tak idealny, jak byśmy chcieli. Jak sobie z tym poradzić?

Istnieją dwa, bardzo popularne sposoby na sklejony makaron. Są znane od dawna i nieroztropnie przekazywane dalej. Jak się okazuje, oba są błędne. Skuteczne - tak, w jakimś stopniu, i to pewnie z tego wynika ich popularność. Nie powinno się z nich jednak korzystać.

Jak zapobiec sklejaniu się makaronu - Pyszności; foto: Canva
Jak zapobiec sklejaniu się makaronu - Pyszności; foto: Canva

Dwa mity sklejonego makaronu

Ze sklejonymi kluskami zazwyczaj radzimy sobie albo przepłukując je po ugotowaniu zimną wodą, albo dodając oleju do wody, w której gotujemy makaron.

Co prawda te metody rzeczywiście sprawią, że kluski przestaną się do siebie kleić, ale kulinarna konsekwencja jest po prostu za duża.

W przypadku umycia ugotowanego makaronu w zimnej wodzie straci on cały swój smak, a co gorsze - wypłukana zostanie z niego skrobia, która jest przecież potrzebna do odpowiedniego połączenia się makaronu z sosem.

Jeśli chodzi o olej dodany do wody, w której gotujemy makaron: również straci na tym całokształt przygotowywanego dania. Tłuszcz utworzy na makaronie cienką, oleistą warstwę, która będzie skutecznie powstrzymywała wszelkiego rodzaju sosy od ,,dotarcia" do klusek. A to oznacza, że danie nie połączy się w konkretną całość. Poza tym, od takiego dodatku, makaron stanie się tłusty i niesmaczny.

Jak zapobiec sklejaniu się makaronu - Pyszności; foto: Canva
Jak zapobiec sklejaniu się makaronu - Pyszności; foto: Canva

Jak zapobiec sklejaniu się makaronu?

Skoro już wiesz, że płukanie makaronu w wodzie i dodawanie oleju do gotującej się wody to złe pomysły, przyjrzyj się efektywnym sposobom na uniknięcie sklejonego ze sobą makaronu.

#1 Makaron zawsze wrzucaj do gotującej się już wody. Jeśli się pośpieszysz, zimna woda dostanie się do struktur makaronu, a to spowoduje rozgotowanie się i sklejanie klusek.

#2 Do gotowania makaronu zawsze wybieraj duży garnek, do którego jesteś w stanie nalać naprawdę sporo wody. Kluski zwiększają swoją objętość podczas gotowania, a przecież muszą mieć dużo miejsca, by się nie sklejać.

#3 Sól wodę przed dodaniem makaronu. Najlepszym i polecanym przez szefów kuchni stosunkiem ilości soli do klusek, jest 7-10 gramów soli na 100 gramów makaronu.

Skoro już wiesz, jak zapobiec sklejaniu się makaronu, sprawdź też ten przepis z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także