Makłowicz nie gotuje krupniku na żeberkach. Inne mięso jest sekretem boskiego smaku
Krupnik to zupa, którą uwielbiają miliony Polaków. Każda gospodyni ma swoją własną, wyjątkową recepturę na tę zupę. Głęboko wierzymy jednak w to, że krupnik Roberta Makłowicza sprawi, że ten przepis już na stałe zagości w Waszych domach.
19.10.2022 10:02
Krupnik Roberta Makłowicza - zachwyca smakiem i nietypowymi składnikami
Wszyscy dobrze wiemy, że podstawą każdego idealnego krupniku jest przede wszystkim mięso i kasza jęczmienna. Każda z gospodyń ma swój wyjątkowy przepis, który sprawia, że ta popularna zupa smakuje zupełnie inaczej. I to właśnie odpowiednio dobrane składniki i ich proporcje pozwalają nadać tej zupie odpowiedniego charakteru. Możemy się o tym przekonać, przygotowując krupnik Roberta Makłowicza. Ten jeden z najpopularniejszych kucharzy w Polsce, postanowił podzielić się swoim własnym przepisem. Inspiracje pochodzą z jego zagranicznych podróży.
Wykorzystamy tu nieco inne składniki, niż w przypadku tradycyjnego domowego krupniku - zamiast kaszy jęczmiennej będzie to kasza pęczak. Dzięki niej zupa jest gęsta i pożywna. Kolejną różnicą jest użyte mięso - Robert Makłowicz użył tu szynki pochodzącej z Tyrolu, określanej jako szpek. Produkt ten jest wykorzystywany przede wszystkim do przygotowania niemieckiej wersji krupniku.
Jak przygotować krupnik według receptury Roberta Makłowicza?
Możecie być pewni, że tak przygotowana zupa będzie pożywna i smaczna. Wariacja na temat tej zupy. Przekonajcie się sami, że naprawdę warto ją spróbować!
Składniki:
- 150 g kaszy jęczmiennej pęczak
- 100 g szpeku (można go zastąpić naszym wędzonym boczkiem)
- cebula
- por
- marchewka
- 1,5 litra bulionu wołowego
- 3 ziemniaki
- sól i pieprz do smaku
- gałka muszkatołowa
- można dodać szczypiorek i kwaśną śmietanę.
Sposób przygotowania:
Krupnik Roberta Makłowicza to zupa, której smak zachwyca. Jej przygotowanie rozpoczynamy od pokrojenia naszej włoszczyzny w kostkę. Podobnie postępujemy z mięsem, które pokrojone wrzucamy do garnka. Gdy tłuszcz się wytopi, dodajemy pokrojoną cebulę i wszystko smażymy do zbrązowienia. Następnie dodajemy namoczoną wcześniej kaszę pęczak i podsmażamy razem z mięsem i cebulą. Robimy to do momentu, aż kasza zacznie przywierać do dna garnka. W tym momencie wszystko zalewamy bulionem i delikatnie "skrobiemy" to, co przywarło do dna.
Naszą zupę gotujemy na niewielkim ogniu do momentu, aż kasza będzie prawie dobra. Gdy to nastąpi, dodajemy warzywa i wszystko gotujemy przez 20 minut. Po tym czasie doprawiamy i opcjonalnie dodajemy szczypiorek i śmietanę. Krupnik Roberta Makłowicza jest już gotowy. Smacznego!
Zobacz na naszym kanale YouTube 36 sprytnych trików, które ułatwią przygotowanie m.in. krupniku: