NewsyOd nowego roku czekają nas kolosalne podwyżki. Ceny tych napojów będą kosmiczne

Od nowego roku czekają nas kolosalne podwyżki. Ceny tych napojów będą kosmiczne

Podwyżki cen alkoholu - Pyszności; foto: Canva
Podwyżki cen alkoholu - Pyszności; foto: Canva

16.12.2022 08:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podwyżki cen alkoholi są widoczne gołym okiem. Sytuacja ma się jeszcze pogorszyć po nowym roku. Od stycznia 2023 konsumentów dotknie większa akcyza na wódkę, a co za tym idzie - dwucyfrowa podwyżka. Podatek nie jest jednak jedyną zmorą branży alkoholowej.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku akcyzowym, od 1 stycznia 2022 roku zaczął obowiązywać nowy harmonogram wzrostu podatku na wyroby spirytusowe. Początek tego terminarza wiązał się z podwyżką akcyzy o 10 procent. Następne, 5 - procentowe podwyżki zostały rozpisane na kolejne lata - aż do 2027 roku.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że 75% kwoty, którą płacimy za butelkę wódki, to koszt podatku akcyzowego. Stopniowy wzrost cen jest więc, aż do 2027 roku, nieunikniony.

Tę sprawę skomentował dla Interii Witold Włodarczyk, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Szacujemy dwucyfrowy wzrost cen sprzedaży wódki w przyszłym roku. (...) Oznacza to, że alkohole z segmentu mainstream osiągną cenę nawet 30 zł.
Podwyżki cen alkoholu - Pyszności; foto: Canva
Podwyżki cen alkoholu - Pyszności; foto: Canva

Podwyżki cen alkoholu to nie tylko akcyza

Przedsiębiorstwa alkoholowe borykają się z problemami od czasów pandemii. To wtedy średnia cena za półlitrową butelkę wódki przekroczyła symboliczną kwotę 20 zł.

Coraz wyższa akcyza na wyroby spirytusowe to tylko jedna z przyczyn dużych podwyżek. Co jeszcze utrudnia życie zarówno wytwórcom, jak i konsumentom?

Podatek cukrowy

Od stycznia 2021 roku producenci alkoholu muszą zmagać się z dodatkową daniną na rzecz Skarbu Państwa. Jest to tak zwany ,,podatek od małpek", czyli wódki w butelkach poniżej 300 ml. W wyniku tego każda 200 ml butelka jest droższa o 2 zł. Do tego należy doliczyć jeszcze gigantyczny, dwukrotny wzrost cen cukru - składnika alkoholi smakowych.

#2 Szkło

Podwyżki cen alkoholu - Pyszności; foto: Canva
Podwyżki cen alkoholu - Pyszności; foto: Canva

Nie tylko cena cukru wzrosła o 100%. Taką samą tendencją wykazuje się szkło, surowiec wykorzystywany do produkcji butelek. Jest to wynikiem przede wszystkim kryzysu energetycznego i drogiej energii, ale również niedoboru piasku na światowym rynku.

Co prawda podwyżki cen wódki nie smucą tak bardzo, jak ogromne rachunki za zakupy spożywcze, jednak świadczą o ogólnej tendencji, do której niestety powinniśmy się już przyzwyczaić.

Na osłodę przepis na makowiec siostry Anastazji. Prosto z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także