Sposób na oryginalny bigos myśliwski. Żaden inny nie syci i nie rozgrzewa tak dobrze
Jaki jest jeden z najbardziej pożądanych i pożywnych posiłków w sezonie jesienno-zimowym? Do takiej kategorii, z pewnością będzie można zaliczyć bigos myśliwski. Przygotuj go według tej receptury. Jest pełen mięsa, przypraw i leśnych grzybów.
Bigos myśliwski - kulinarna poezja smaku
W przypadku bigosu można pokusić się o stwierdzenie, że każdy jest przygotowywany według określonej i tradycyjnej receptury. Najważniejszą rolę w tym wszystkim odgrywa przede wszystkim kapusta, ale również odpowiednie mięso i przyprawy, które wydobywają z naszego dania wszystko, co najlepsze. Najczęściej przygotowujemy bigos z dodatkiem mięsa wieprzowego. A co powiecie na bigos myśliwski? To wyjątkowa opcja na chłodne dni. Kapusta jest niezwykle pożywna i stanowi kulinarną poezję smaku. Przekonajcie się sami.
Jak przygotować bigos myśliwski?
Z myślą o osobach, które lubią tego typu dania, postanowiliśmy podzielić się najlepszym przepisem. Niezależnie od tego, czy jesteś leśniczym, czy też nie, musisz spróbować takiej wersji bigosu. To prawdziwa uczta dla naszego podniebienia.
Składniki:
- tuszka zajęcza lub królicza
- łopatka z jelenia
- kiełbasa (dziczyzna, jałowcowa)
- suszone grzyby prawdziwe
- żurawina, borówka lub inne suszone owoce lasu
- suszone śliwki
- nalewka z rokitnika
- wytrawna jałowcówka
- pieczyste ptactwo
- słonina
- cebula
- kapusta kiszona
- kapusta świeża
- smardze
- miód
- przyprawy Leśne Licho, Zmora, Szczerbiec lub ziele angielskie, wawrzyn, cząber, czosnek niedźwiedzi, majeranek, pieprz ziołowy, pieprz czarny, rozmaryn, jałowiec.
Sposób przygotowania:
Przygotowując bigos myśliwski, musimy nastawić się na długi proces przygotowania. Na rozgrzanej patelni, na słoninie podsmażamy kiełbasę i cebulę. Gęś pieczemy przez 2 godziny w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza. Mięso obieramy i dodajemy do kiełbasy i cebuli, razem z wytopionym tłuszczykiem. Część kapusty kiszonej trzeba chwilę przesmażyć, zanim dodamy ją do garnka. Wcześniej należy ją posiekać. Przystępujemy do układania składników w odpowiednio dużym garnku.
Na sam spód dajemy posiekaną kapustę białą, następnie kiszoną, suszone grzyby, kilka suszonych śliwek, suszone borówki lub żurawina, kiełbasa, podsmażona kapusta kiszona. I kolejna warstwa, według tej samej kolejności. Oczywiście, wszystko należy dokładnie przyprawić. Wierzch bigosu polewamy miodem i naszymi alkoholami. Na samej górze układamy łopatkę z jelenia i pokrojoną na mniejsze kawałki zajęczą tuszę. Zalewamy czerwonym wytrawnym winem i wodą. Wszystko należy ciasno upchnąć, aby wszystko się zmieściło.
Gotujemy przez kilka godzin pod przykryciem na średnim ogniu. Bigos myśliwski jest już gotowy. Smacznego!
Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na kotlety pożarskie z mielonego kurczaka: