NewsySanepid wydał pilne ostrzeżenie przed świątecznym produktem. Wykryto w nich niedozwolone substancje

Sanepid wydał pilne ostrzeżenie przed świątecznym produktem. Wykryto w nich niedozwolone substancje

Ostrzeżenie Sanepidu - Pyszności; foto: Canva
Ostrzeżenie Sanepidu - Pyszności; foto: Canva
29.11.2022 17:49

Uważaj, żeby w przedświątecznym szale zakupowym nie sprowadzić do domu szkodliwego produktu. Ostrzeżenie Sanepidu dotyczy artykułu sprzedawanego w popularnej sieci sklepów. Koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj więcej szczegółów.

Każdy chce mieć pięknie ozdobione mieszkanie podczas zbliżających się świąt. Okazuje się, że pewien artykuł ze świątecznej kolekcji może nam nieźle zaszkodzić.

25 listopada Główny Inspektorat Sanitarny wydał publiczny komunikat dotyczący wyrobu do kontaktu z żywnością. Ostrzeżenie Sanepidu nawiązuje do szklanek ze świątecznej kolekcji, sprzedawanych w sklepach Rossmann.

Jak informuje Sanepid, po przeprowadzonych badaniach stwierdzono wysoki poziom migracji ołowiu i kadmu z obszaru obrzeża tych szklanek.

Ostrzeżenie Sanepidu - Pyszności; foto: www.gov.pl/web/gis
Ostrzeżenie Sanepidu - Pyszności; foto: www.gov.pl/web/gis

Feralny zestaw świąteczny

Zagrożenie migracji szkodliwych substancji zauważono w produkcie o nazwie handlowej: eloy Christmas SZKLANKA 300 ml 2 szt. Jest to świąteczny zestaw szklanek z motywem bałwanka.

Artykuł został wyprodukowany w Chinach, a w polskich sklepach sieci Rossman znalazł się za pośrednictwem holenderskiego importera.

Ostrzeżenie Sanepidu dotyczy zestawu o numerze partii 061132 170.

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega, a Rossman reaguje

Jak informuje Sanepid, podjął on natychmiastowe działanie w związku z przeprowadzonym badaniem i niepokojącymi wynikami. Aktualnie organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą postępowanie wyjaśniające w sprawie feralnej serii świątecznej kolekcji szklanek.

Tymczasem, jak możemy przeczytać w komunikacie Sanepidu, firma Rossman wstrzymała sprzedaż kwestionowanych szklanek. Drogeria zakończyła również sprzedaż tego zestawu świątecznego w formie internetowej.

Sanepid stanowczo zaleca nieużywanie wskazanego w komunikacie produktu.

Ostrzeżenie Sanepidu - Pyszności; foto: Canva
Ostrzeżenie Sanepidu - Pyszności; foto: Canva

Metale ciężkie w organizmie człowieka

Czym może grozić migracja ołowiu i kadmu z wyrobu do ludzkiego organizmu?

Pierwiastki te są wysoce toksyczne nawet w najmniejszym stężeniu. Mogą być przyczyną ostrych i przewlekłych zatruć. Na dodatek mają zdolność kumulacji, czyli nagromadzania w organizmie człowieka.

Kadm i ołów wywołują zmiany w syntezie białka i zaburzenie wytwarzania ATP. Negatywnych dla zdrowia skutków takich działań jest wiele, a wśród nich zauważa się nawet zmiany nowotworowe.

Wiemy, że ten artykuł nie był zbyt przyjemny. W ramach równowagi polecamy obejrzeć ten nowy filmik z naszego kanału na YouTube, z przepisem na coś niesamowicie pysznego.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także