PoradyNigdy nie wyrzucaj pestki z awokado. Ma aż 3 zupełnie nieznane zastosowania

Nigdy nie wyrzucaj pestki z awokado. Ma aż 3 zupełnie nieznane zastosowania

Jak wykorzystać pestkę z awokado - Pyszności; Foto: Canva.com
Jak wykorzystać pestkę z awokado - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
17.07.2022 14:40

Po zjedzeniu awokado, często zostaje nam duża pestka. Zazwyczaj wyrzucamy ją do śmieci. Jednak okazuje się, że ma ona wiele ciekawych zastosowań. Poniżej przedstawiamy kilka z nich!

Zdrowe awokado

Awokado - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Awokado - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Awokado to bogate źródło witamin z grupy A, C, E. Te cenne przeciwutleniacze spowalniają starzenie się skóry. Oprócz tego awokado zawiera antyoksydant glutation, który wpływa m.in. na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Poza tym owoc ten dostarcza nam również zdrowych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

W związku z tym niekiedy sięgamy po ten cenny produkt i dodajemy go do sałatki, czy rozsmarowujemy na kromce chleba. Po konsumpcji awokado zazwyczaj jego pestka ląduje w koszu. Nie zastanawiamy się nad tym, jak można ją wykorzystać. Okazuje się, że ma ona wiele ciekawych zastosowań.

Jak wykorzystać pestkę?

Awokado - Pyszności; Foto: Canva.com
Awokado - Pyszności; Foto: Canva.com
  • Wyhoduj drzewko

Z jednej pestki możesz wyhodować piękne drzewko awokado. Wystarczy, że wykonasz kilka prostych kroków. Na początku wyczyść pestkę z miąższu i odstaw, aby lekko przeschła. Następnie w połowie pestki wbij ukośnie trzy wykałaczki. Zachowaj między nimi takie same odstępy.

W międzyczasie szklane naczynie np. słoik wypełnij wodą do 2/3 wysokości. Ustaw na nim pestkę. Wykałaczki powinny opierać się na naczyniu. Słoik z pestką powinien przebywać w jasnym miejscu (z dostępem do światła słonecznego).

Pamiętaj, aby regularnie uzupełniać i wymieniać wodę w naczyniu. Po kilku tygodniach pojawią się korzenie, a następnie piękny młody pęd. Z czasem łodyga wypuści pierwsze listki.

  • Dodaj do koktajlu lub sałatki

Pestka awokado stanowi źródło wielu antyoksydantów oraz soli mineralnych takich jak wapń, magnez, czy potas. W związku z tym może wzbogacić wartość odżywczą wielu koktajli, czy sałatek. Pestkę susz na słońcu przez około 2 - 3 dni. Następnie zetrzyj ją na tarce. Powstały proszek przechowuj w szczelnie zamkniętym pudełeczku - dodawaj do ulubionych koktajli lub sałatek.

  • Naturalny barwnik do tkanin

Jeśli masz ochotę uzyskać naturalny barwnik do tkanin, użyj pestki awokado. Dzięki temu nadasz swoim ubraniom piękny, jasnoróżowy kolor. Wystarczy, że do dużego garnka z wodą wrzucisz kilka pestek awokado. Wszystko gotuj przez około godzinę. Po tym czasie namocz tkaninę w wodzie.

Zobacz na naszym kanale jak przygotować szybką pastę jajeczną krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także