NewsyPolskie lasy będą pełne grzybów. Wiemy, kiedy spodziewać się wysypu

Polskie lasy będą pełne grzybów. Wiemy, kiedy spodziewać się wysypu

Gdzie na grzyby jesienią?
Gdzie na grzyby jesienią?
Źródło zdjęć: © canva.com

09.09.2023 07:08, aktual.: 09.09.2023 08:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Specjalista od grzybobrania potwierdza spekulacje, które pojawiły się już na początku lata. Wszystko wskazuje na to, że jesienią czeka nas prawdziwy wysyp grzybów. W jakich rejonach najlepiej będzie ich szukać? Na to pytanie odpowiada skrzętnie prowadzony "radar grzybowy".

Pierwsze wieści o letnich zbiorach kurek i prawdziwków rozbudziły wyobraźnię entuzjastów grzybobrania. W tamtym czasie nadleśnictwa donosiły o miejscach, które bez fałszywej skromności można opisać jako raj dla grzybiarzy. Cieszyli się wszyscy, bo jeszcze początkiem lata nic na to nie wskazywało. Niewielkie opady zapowiadały raczej coś zupełnie odwrotnego.

W drugiej połowie wakacji sytuacja zmieniła się diametralnie. Deszcze i niższe temperatury przyniosły grzybową odwilż. To właśnie wtedy zaczęto spekulować o tym, że jesienny wysyp będzie bardzo okazały. Dzisiaj potwierdza to specjalista z portalu grzyby.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przed nami jesienne wysypy grzybów

Już dzisiaj wiele osób udaje się na grzybobranie. Chociaż zbiory są naprawdę imponujące, to najlepsze nadal znajduje się przed nami. Kulminacyjny moment ma nastąpić za około 3 tygodnie — pod koniec września. Marek Snowarski, autor bloga grzyby.pl i stworzonego na jego potrzeby "grzybowego radaru", pisze o tym w ten sposób:

Długoterminowe prognozy dość korzystne. W pierwszej połowie września opady co prawda niewielkie i temperatury letnie, ale to lepiej niż chłód i przymrozki (na to przyjdzie czas w październiku i listopadzie); a zapasy wilgoci są znaczne i będę coraz lepiej konserwowane chłodnymi nocami i rosą.

Po tych słowach specjalisty możemy się już utwierdzić w przekonaniu, że jesienią czeka nas prawdziwe grzybowe "all inclusive". A gdzie najlepiej udać się na poszukiwania? Popatrzmy na wspomniany "radar" i po raz kolejny zacytujmy eksperta.

Jesienią warto będzie wybrać się na grzyby
Jesienią warto będzie wybrać się na grzyby© canva.com

Fachowiec o tym, gdzie szukać grzybów

Na swoim autorskim portalu Marek Snowarski dał wskazówki co do tego, które rejony Polski będą najbardziej obfite w grzyby. Według grzyboznawcy perspektywy są bardzo obiecujące i dotyczą nawet całego kraju. Jeśli jednak nie masz tyle cierpliwości, by czekać do końca września, ekspert zaleca udanie się w konkretne miejsca.

W międzyczasie, lokalnie, w miejscach o największym "potencjale wysypu" można się spodziewać umiarkowanych lub większych letnich wysypów - pokłosia większych opadów poprzedzających 2-3 tygodni - szczególnie w zachodniopomorskim i dolnośląskim.

Czy ty też, podobnie jak my, zacierasz już ręce? Odliczanie czas zacząć. Do zobaczenia w lesie!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także