NewsySłone przekąski mogą zniknąć ze sklepowych półek. Komisja Europejska wydała nowe rozporządzenie

Słone przekąski mogą zniknąć ze sklepowych półek. Komisja Europejska wydała nowe rozporządzenie

Słone przekąski mogą zniknąć ze sklepowych półek. Komisja Europejska wydała nowe rozporządzenie
Ewa
23.03.2021 12:10, aktualizacja: 18.09.2023 12:11

Wraz z początkiem kwietnia w życie wejdą nowe rozporządzenia Komisji Europejskiej, dotycząca ograniczenia tłuszczów trans w produktach spożywczych. W rezultacie z półek mogą zniknąć znane i lubiane przekąski.

Rozporządzenie wchodzi w życie 2 kwietnia 2021

Jak wyjaśnia Komisja Europejska, rozporządzenie ograniczające zawartość tłuszczów trans w przekąskach, ma na celu zapewnienie wyższego poziomu ochrony zdrowia konsumentów i w ten sposób przyczynić się do zredukowania nierówności w zakresie zdrowia. W dalszej kolejności ma ono wpłynąć na zwiększenie efektywności funkcjonowania wewnętrznego rynku produktów spożywczych.

Hand is holding a stretch cheese ball ready to be eaten with soft focused french fries on blue table background
Hand is holding a stretch cheese ball ready to be eaten with soft focused french fries on blue table background

Do tej pory nie było żadnych regulacji, które mogłyby regulować ilość tłuszczów trans, jakie dodawane są przez producentów. . Od 2 kwietnia 2021 roku maksymalna dopuszczalna zawartość przemysłowych tłuszczów trans w produktach spożywczych wyniesie 2g na 100g tłuszczu.
Tłuszcze trans możemy znaleźć w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mleko, sery, masło i wołowina.
Utwardzone tłuszcze trans to inna historia. Powstają one w wyniku częściowego uwodornienia/utwardzania płynnych olejów roślinnych. Współcześnie przemysłowe tłuszcze trans możemy znaleźć w niektórych produktach gotowych, margarynach, wyrobach cukierniczych i słodyczach, takich jak popcorn, batoniki, ciastka, cukierki, herbatniki czy chrupki.

Obraz

Zmiany albo zniknięcie

Wprowadzona regulacja ilości tłuszczów trans w produktach musi wywołać reakcje: albo producent zmieni skład, albo całkowicie zrezygnuje z produkcji.
Komisja Europejska przewiduje, że jeśli nawet producenci przerzucą koszty na konsumentów, to różnica w cenie produktów będzie znikoma.

Dla konsumentów ma to również skutkować obniżenie kosztów, jakie wkładane są w leczenie osób cierpiących nnam.in. cukrzycę typu 2 i choroby układu sercowo-naczyniowego.

Obraz

Nie dotyczy to wszystkich produktów

Oczywiście, ograniczenie nie dotyczy produktów, gdzie tłuszcze trans występują naturalnie. Nie musimy się więc obawiać o ceny i dostępność mięsa i nabiału.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także