Mało kto zdaje sobie sprawę. Takie jajka mogą niebawem zniknąć ze sklepów
23.04.2024 14:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Brązowe jajka znikną ze sklepowych półek, a na ich miejscu pojawią się te o białych skorupkach - takie głosy słychać zza naszej zachodniej granicy. Czy jednak sytuacja ta dotyczy również polskiego rynku produkcji jaj?
Na sklepowych półkach jest coraz mniej brązowych jajek, a za kilka lat znikną z niemieckich supermarketów. Czy taki sam scenariusz czeka również polski rynek? Kwestię tę wyjaśnia Krajowa Izba Drobiarstwa w komentarzu dla wp.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Brązowe jajka znikają ze sklepów w NIemcech. Jaki jest tego powód?
Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Jaj poinformowało niedawno, że odsetek brązowych jaj w supermarketach w Niemczech wynosi około 30 proc., przy czym 10 lat temu sprzedawano ich więcej niż tych w białych skorupkach. Warto dodać, że kolor skorupki jajka zależy od rasy kur - białe znoszą białe jaja, a brązowe - brązowe jaja.
"Już teraz jest coraz mniej brązowych jaj, wkrótce prawdopodobnie nie będzie ich wcale" - ocenia Henner Schoenecke, przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Jaj, cytowany przez dw.pl.
Okazuje się, że hodowcy za naszą zachodnią granicą rezygnują z brązowych kur na rzecz białych ze względu na to, że te drugie mają - jak tłumaczy przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Jaj - "większy potencjał genetyczny", ponieważ "żyją dłużej i dłużej niosą jaja".
Jajka o brązowych skorupkach znikną ze sklepów w Polsce?
Czy taki sam scenariusz czeka rynek w Polsce? Według informacji przekazanych wp.pl przez Krajową Izbę Drobiarstwa, w Polsce nadal dominuje udział produkcji jaj o brązowej skorupie. Jak wynika z danych Izby, w ogólnej strukturze produkcja brązowych jaj wynosi obecnie 84,92 proc. (i dodatkowo wykazuje tendencję wzrostową rok do roku), mimo że produkcja jajek białych byłaby tańsza.
"Produkcja jaj spożywczych o brązowej barwie skorupy jest o około 2-2,5 proc. droższa od produkcji jaj białych. Jest to efekt różnicy w masie ciał ptaków oraz ponoszonych kosztów wynikających z większego zużycia paszy" - podnoszą przedstawiciele polskich wytwórców jaj.
Niemniej producenci jaj w Polsce dostosowują się do preferencji konsumentów. A ci wykazują większe zainteresowanie zakupem jaj o brązowej skorupce. Według Krajowej Izby Drobiarstwa związane jest to "z percepcją lepszej jakości tych produktów w przeszłości, a także z większym zaufaniem do nich w kontekście historii importu jaj białych".
Zobacz także
finanse.wp.pl