NewsyMąka ze świerszczy trafi do naszej żywności. Komisja Europejska się zgodziła

Mąka ze świerszczy trafi do naszej żywności. Komisja Europejska się zgodziła

Mąka ze świerszczy została oficjalnie zatwierdzona przez Komisję Europejską. Producenci mogą dodawać ją do żywności. Trafi m.in. do chleba i ciastek.

Mąka ze świerszczy- Pyszności źródło Canva
Mąka ze świerszczy- Pyszności źródło Canva
Ewa

18.01.2023 15:00

Już dwa lata temu Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformowała, że żywność wytwarzana z larw mącznika jest bezpieczna. Owady w żywności to trend, który nieśmiało wkracza do Europy i ma zamiar zwojować świat. Cały proces idzie teraz o krok dalej - Komisja Europejska wydała zgodę na wprowadzenie do obrotu krajów Unii Europejskiej produktów spożywczych, które wykorzystują proszek ze świerszcza domowego.

Mąka ze świerszczy

Chociaż świerszcze kojarzą się nam głównie z baśniami i charakterystycznym cykaniem w letnie wieczory, to niedługo jeszcze mocniej zagoszczą w naszej kulturze. Mąka ze świerszczy nie jest tylko dziwacznym wymysłem, ale naszą przyszłością i odpowiedzią na kryzys żywnościowy na świecie. Niski koszt produkcji, mały wpływ na środowisko naturalne i dobre właściwości odżywcze sprawiają, że to jedzenie przyszłości.

Unia Europejska oficjalnie zezwoliła na stosowanie mąki ze świerszczy do produkcji chleba, ciastek czy pizzy. Pozwolenie otrzymała jedna firma - Cricket One Co. Ltd i to właśnie ona będzie przecierała szlaki kolejnym przedsiębiorcom. Przepis wejdzie w życie 24 stycznia 2023 roku. Firma otrzymała pozwolenie na pięć lat. Po tym czasie najprawdopodobniej będzie mogła wystąpić o odnowienie uprawnień. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał pozytywną opinię, stwierdzając, że proszek z Acheta domesticus jest bezpieczny dla konsumentów w proponowanych przez firmę warunkach i poziomach stosowania.

Mąka ze świerszczy- Pyszności/ źródło: Canva
Mąka ze świerszczy- Pyszności/ źródło: Canva

Czy taka mąka jest zdrowa?

Świerszcze, z których produkowana jest mąka, w ponad 60% składają się z białka, które cechuje podobna strawność do białka jaja i równie pełnowartościowego co białko mleka. Dodatkowo, w takiej mące nie znajdziesz glutenu, co jest prawdziwym wybawienie dla osób chorujących na celiakię.

Przepis na domowy twarożek z dwóch składników znajdziesz na naszym kanale YouTube

Wybrane dla Ciebie