Żółty proszek zastąpi nam prawdziwe jedzenie?! Wiele na to wskazuje
Fińska firma Solein szykuje prawdziwą rewolucję. Sztuczne jedzenie ma zastąpić nie tylko mięso, ale również rośliny. Na nasze stoły trafi w przyszłym roku.
06.01.2023 13:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wegańskie zamienniki
Kolejne firmy prześcigają się w tworzeniu wegańskich zamienników znanych produktów mięsnych. Rewolucja idzie o krok dalej i naukowcy sięgają również po algi, grzyby oraz mikroorganizmy. Duży wpływ na te zmiany wywiera nie tylko rosnąca popularność diety roślinnej, ale również świadomość drastycznych skutków globalnego ocieplenia. Globalna produkcja mięsa generuje więcej CO2 niż transport samochodowy, lotniczy, kolejowy i wodny razem wzięte. Z tego powodu laboratoria nieustannie pracują nad odnalezieniem najlepszej alternatywy nie tylko dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia.
Sztuczne jedzenie
Finlandia, podobnie jak pozostałe kraje skandynawskie, od lat znana jest ze swoich innowacji. Fińska firma Solein jest w trakcie budowy nowego zakładu produkcyjnego, w którym powstawać będzie sztuczne białko. Twórcy głośno i odważnie mówią, że zastąpi ono to pochodzące od zwierząt oraz... od roślin! Solein zawiera mikroelementy charakterystyczne dla białka mięsnego oraz roślinnego. Powstaje przy udziale jednokomórkowych organizmów, które są karmione dwutlenkiem węgla i nutrientami. Dzięki temu dochodzi do procesu fermentacji i namnażania się, podobnie jak przy produkcji piwa czy też wina.
Po zakończonym procesie masa podlega suszeniu, w wyniku czego zamienia się w żółty proszek. Nie ma on smaku, jednak po brzegi wypełniony jest wartościami odżywczymi, niezbędnymi dla naszego organizmu. 60-70% proszku to białko, 10-15% błonnik, 5-8% tłuszcze (w większości nienasycone), z kolei mineralne składniki odżywcze (żelazo i witaminy w grupy B) to około 4%.
Koniec z tradycyjnym pokarmem?
Pojawiły się natychmiastowo głosy, że żółty proszek ma zastąpić nam zwykłe jedzenie. Solein jest zbliżony swoją wartością odżywczą do soi i alg i to właśnie te produkty może najłatwiej zastąpić. Produkcja sztucznej paszy, może zredukować wycinkę lasów tropikalnych pod plantacje soi. Do produkcji Solein nie używa się dużej ilości wody, energii i powierzchni roboczej. Do tej pory nietypowe białko przeszło pomyślnie testy jako alternatywne mięso, makaron, a nawet dobrze sprawdziło się jako lody.
Singapur jako pierwszy dopuścił do sprzedaży nietypowego produktu. Komisja Europejska i Wielka Brytania rozważają wprowadzenie tego produktu, a w przyszłości SolarFoods planuje ubiegać się o ocenę statusu GRAS (ang. Generally Recognized As Safe, Ogólnie Rozpoznawane Jako Bezpieczne) w Stanach Zjednoczonych.
Przepis na mini burgery idealne na imprezę znajdziesz na naszym kanale YouTube