NewsySanepid pilnie ostrzega przed niebezpieczną partią ziołowej herbaty. Podjęto zdecydowane kroki

Sanepid pilnie ostrzega przed niebezpieczną partią ziołowej herbaty. Podjęto zdecydowane kroki

GIS - wycofanie partii herbaty miętowej - Pyszności
GIS - wycofanie partii herbaty miętowej - Pyszności
11.10.2022 16:51

Ważne ostrzeżenie dla osób, które lubią pić herbatę miętową. Jak podaje sanepid, w niektórych partiach herbaty, produkowanej przez firmę Julius Meinl Austria GmbH, znajdują się niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia. Jeśli posiadasz ten produkt w swoim domu, to nie spożywaj go!

Sanepid ostrzega - niebezpieczne zanieczyszczenia w herbacie miętowej!

W dniu 7 października 2022, Sanepid wystosował specjalny komunikat, informujący o niebezpiecznych zanieczyszczeniach, które można znaleźć w herbacie miętowej austriackiej firmy Julius Meinl GmbH. W niektórych partiach obecny jest surowiec nadchloranu, który jest szczególnie niebezpieczna dla zdrowia.

Herbata miętowa - Pyszności; Foto screen ze strony gov.pl
Herbata miętowa - Pyszności; Foto screen ze strony gov.pl

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie GIS:

Nadchloran jest substancją szkodliwą dla zdrowia, ze względu na hamowanie wychwytu jodu przez tarczycę.

Ostrzeżenie dotyczy produktów: Big Bag HT Organic Refreshing Mint, Julius Meinl, 40 g, o numerach partii: L220326, L220618, L220136, L220619 z minimalną datą trwałości do dnia 17.02.2024 oraz 95007 Leaf Bag HT Organic Refreshing Mint Julius Meinl, 32 g, o numerach partii: L220376, L220377, L220631, L220701, L220763 i tej samej dacie minimalnej trwałości. Herbaty zostały wycofane ze sprzedaży, a jeśli posiadasz je w swoim domu, to nie należy ich spożywać!

Ważne zalecenia dla konsumentów

Jak podaje sanepid, nie należy spożywać partii produktu, wspomnianego w tym komunikacie. Polski dystrybutor tej herbaty, postanowił wstrzymać dystrybucję i zabezpieczył towar w magazynie. Odbiorcy otrzymali komunikat o zaistniałej sytuacji. Klienci zablokowali sprzedaż wskazanych produktów. Sanepid nadzoruje wszelkie działania, które są prowadzone przez dystrybutora. W przypadku wypicia herbaty skonsultuj swoją sytuację z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub z najbliższą stacją sanepidu.

Herbata - Pyszności
Herbata - Pyszności

Na działanie nadchloranu, najbardziej narażone są niemowlęta, dzieci w okresie prenatalnym, a także osoby z niedoborem jodu. Warto podkreślić, że norma nadchloranu w przypadku herbat wynosi 0,75 mg/kg. Może występować w różnych produktach spożywczych. W tym przypadku została przekroczona o dużo więcej. Pamiętaj, że nadchloran jest substancją szkodliwą dla zdrowia człowieka i pod żadnym pozorem nie należy spożywać tej herbaty!

Zobacz na naszym kanale YouTube, jak przygotować proste rogaliki z ciasta francuskiego z waniliowym kremem:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także