PoradyPodczas krojenia deska porusza się po blacie? To ogromny błąd, wiemy jak temu zapobiec

Podczas krojenia deska porusza się po blacie? To ogromny błąd, wiemy jak temu zapobiec

Ślizgająca się deska do krojenia - Pyszności; foto: Canva
Ślizgająca się deska do krojenia - Pyszności; foto: Canva
21.11.2022 17:36

Jest kilka takich kuchennych przypadków, które denerwują bardziej niż cokolwiek innego. Ślizgająca się deska do krojenia jest zdecydowanie jednym z nich. Jak sobie z tym radzić? Nic prostszego. Przeczytaj artykuł i się dowiedz.

Gdybyś miała określić, jakie sytuacje związane z kuchnią i gotowaniem irytują cię najbardziej, która z nich znalazłaby się na pierwszym miejscu? Mikrofala podgrzewająca tylko naczynie? A może nalot moli spożywczych? U nas byłaby to ślizgająca się deska do krojenia. Ile to razy taka sytuacja sprawiała, że byliśmy już o włos od rzucenia tym wszystkim i zamówienia pizzy.

Wędrująca po całym blacie deska staje się naprawdę ciężkim do zgryzienia orzechem, jeśli mamy do pokrojenia całą masę warzyw. Przygotowanie sałatki jarzynowej staje się wtedy totalnym koszmarem. Na dodatek zajmuje nam sporo więcej czasu. Kolejną sprawą jest to, że ślizgająca się deska do krojenia sprawia, że wszelkiego rodzaju skaleczenia stają się bardziej prawdopodobne.

Ślizgająca się deska do krojenia - Pyszności; foto: Canva
Ślizgająca się deska do krojenia - Pyszności; foto: Canva

Nieślizgające się deski do krojenia

Ponieważ stara jak świat zasada popytu i podaży działa również w tym przypadku, producenci desek do krojenia wyszli z założenia, że ich oferta powinna zawierać również takie deski, które mają właściwości antypoślizgowe.

Na rynku pojawiło się więc wiele takich desek. Deski z jednostronną powierzchnią gumową, z przyssawkami, z podwyższonymi brzegami, a także takie z wytłoczeniami i zagłębieniami na spodzie.

Istnieje jednak pewne przeciwwskazanie do ich użytkowania. Deski antypoślizgowe najczęściej wykonane są z plastiku, szkła lub marmuru. Takie rodzaje użytych materiałów są, według badań, mniej higieniczne od desek drewnianych. Nie dość, że namnażanie się na nich bakterii jest szybsze, to jeszcze zajmują one całą powierzchnię deski. Deski drewniane, w takim zestawieniu, prezentują się o wiele lepiej.

Ślizgająca się deska do krojenia - domowe rozwiązania

Jeśli więc decydujemy się na dalsze użytkowanie naszych własnych, drewnianych desek, musimy sobie radzić z ich ślizganiem się na inne sposoby.

Żeby zaradzić temu problemowi, trzeba zwiększyć tarcie deski. Dokonać tego możemy na przykład poprzez symetryczne nałożenie kilku gumek recepturek na boki deski. Ten zabieg sprawi, że poślizg będzie o wiele mniejszy.

Ślizgająca się deska do krojenia - Pyszności; foto: Canva
Ślizgająca się deska do krojenia - Pyszności; foto: Canva

Kolejnym sposobem jest zastosowanie podkładki. Taką funkcję spełni na przykład nawilżony ręcznik papierowy położony pod deską. Dodatkowo nada to desce właściwości wygłuszających.

Można też samemu dodać desce antypoślizgowych atrybutów. Wystarczy, za pomocą kleju montażowego, przykleić do czterech rogów deski cienkie kawałki gumy.

Sprawdź też ten nowy przepis z naszego kanału na YouTube.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także