Polacy suszą te grzyby, a to ogromny błąd. Błahy błąd sprawia, że stają się trujące
Zbliżamy się do szczytu sezonu grzybowego. Część z nas decyduje się na ususzenie zebranych zbiorów. Niestety, ale nie każdy gatunek nadaje się do suszenia. Co gorsza, ten proces może nieść za sobą poważne zagrożenie dla zdrowia.
22.09.2023 | aktual.: 22.09.2023 13:45
Jesienią tłumnie ruszamy do lasów w poszukiwaniu aromatycznych grzybów. Doświadczeni grzybiarze zbierają całe kosze dorodnych prawdziwków, borowików czy podgrzybków. Nie zawsze jesteśmy w stanie je przejeść, dlatego też większość z nas decyduje się na ususzenie grzybów.
Choć to bardzo rozsądne rozwiązanie, nie każdy gatunek nadaje się do suszenia. Mało tego, ten proces niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Wyjaśniamy, których grzybów nie poddawać suszeniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak suszyć grzyby?
Istnieje kilka metod na suszenie grzybów. Nasze babcie rozkładały je na świeżym powietrzu, susząc je przez kilka dni w zaciemnionym miejscu. Obecnie, większość z nas wkłada je do piekarnika i nastawia możliwe najniższą temperaturę. Po kilku godzinach grzyby są idealnie suche, co umożliwia przechowywanie ich nawet przez rok. Część z nas decyduje się na zakupienie specjalnej suszarki do grzybów, która znacznie ułatwia cały proces.
Niezależnie od obranej metody, należy trzymać się kilku zasad. Pierwsza z nich dotyczy oczyszczenia zbiorów przed suszeniem. Druga samego suszenia. Po wyciągnięciu z urządzenia grzyby powinny być wręcz kruche. Jeśli tak nie jest, istnieje ryzyko, że zbiory się nie dosuszyły, a co za tym idzie, może rozwinąć się na nich pleśń. Grzyby pokryte pleśnią nie nadają się do spożycia.
Których grzybów nie powinno się suszyć?
Suszone grzyby są równie automatyczne co świeże i można przygotować z nich wiele pysznych potraw czy przypraw. Które grzyby można suszyć? Nadają się do tego wspomniane wcześniej prawdziwki, borowiki, podgrzybki, koźlarze, rydze czy kanie, bowiem każdy z tych grzybów wyróżnia się suchym kapeluszem.
Sprawa ma się nieco inaczej w przypadku popularnych maślaków. Można je suszyć, jednak trzeba trzymać się przy tym jednej, sztywnej zasady. Tuż przed włożeniem ich do piekarnika czy suszarki, usuń skórę z kapeluszy. Spożycie ususzonej skórki może doprowadzić do poważnych problemów trawiennych, zwłaszcza u osób, które borykają się z przewlekłymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.