PoradyOto najzdrowsze grzyby w polskich lasach. Biją na głowę wszystkie inne

Oto najzdrowsze grzyby w polskich lasach. Biją na głowę wszystkie inne

Spędzanie czasu w lesie, w poszukiwaniu smacznych i zdrowych grzybów, jest pasją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Oprócz przyjemności czerpanej z samego procesu zbierania warto wiedzieć, które gatunki grzybów są najzdrowsze i najsmaczniejsze.

Lista najzdrowszych grzybów z polskich lasów
Lista najzdrowszych grzybów z polskich lasów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | EduardSV

19.09.2023 | aktual.: 19.09.2023 22:10

Przez wiele lat uważano, że grzyby nie są zbyt zdrowe. Jednak dzięki postępom w badaniach naukowych możemy teraz z pewnością stwierdzić, że są one cennym źródłem wielu składników odżywczych. Grzyby dostarczają białka, które stanowi doskonałą alternatywę dla mięsa.

Ponadto pewne gatunki grzybów zawierają więcej witamin niż niektóre warzywa i owoce. Oznacza to, że grzyby nie tylko smakują wybornie, ale także mają wiele do zaoferowania w kuchni i dla zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Grzyby stanowią również doskonałe uzupełnienie codziennej diety. Możemy je spożywać nie tylko w sezonie, ale także przechowywać na różne sposoby, takie jak zamrażanie, suszenie czy konserwowanie w słoikach. Dzięki temu możemy cieszyć się ich wyjątkowym smakiem przez cały rok.

Lista najzdrowszych grzybów, które królują w polskich lasach

Sezon na grzybobranie trwa w Polsce praktycznie przez cały rok, ale oficjalnie rozpoczyna się w drugiej połowie września i kończy się z początkiem listopada. Oto lista niektórych najzdrowszych i najpopularniejszych grzybów, które można znaleźć w naszych lasach.

Borowik szlachetny

Ten grzyb jest uważany za "króla wszystkich grzybów" w Polsce z wielu powodów. Jego dostojny kapelusz, piękna barwa i często imponujący rozmiar sprawiają, że jest on niezapomniany. Oprócz wyglądu, borowik szlachetny jest również bogatym źródłem białka, zawierając około 5,5 proc. białka w suchych masach. To prawie tyle samo co chleb czy mleko. Borowik szlachetny jest również źródłem witamin z grupy B, potasu i innych minerałów. Najczęściej można go znaleźć w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, szczególnie w sąsiedztwie świerków.

Kurki

To drobne, aromatyczne grzyby, które często goszczą na naszych stołach. Kurki są wszechstronne w kuchni i można je dodawać do zup, sosów czy też serwować jako dodatek do jajek oraz tart. Grzyby te zawierają witaminy z grupy B, antyoksydanty oraz minerały, takie jak żelazo i potas. Kurki można znaleźć w lasach iglastych i mieszanych, szczególnie pod dębami, bukami, sosnami i świerkami.

Czubajka kania

To duże, mięsiste grzyby, które można znaleźć na brzegach lasów, łąkach i w ogrodach. Czubajka kania jest źródłem witamin A, C, D i E, a także zawiera wiele cennych minerałów. Ten gatunek grzyba ma również działanie antybakteryjne i antywirusowe. Ponadto korzystnie wpływa na układ nerwowy. Czubajki kania często rosną w grupach i można je znaleźć w większych ilościach.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
grzybygrzybobraniezdrowie
Wybrane dla Ciebie